Kejohanan Remaja Dunia BWF

Kejohanan Remaja Dunia BWF (juga dikenali sebagai Kejohanan Badminton Remaja Dunia) merupakan sebuah kejohanan yang dianjurkan oleh Persekutuan Badminton Dunia (BWF) untuk mengurniakan takhta pemain badminton remaja terbaik di dunia.

Tuan rumah bagi kejohanan iniSunting

Tahun Bandar raya Negara
1992 Jakarta   Indonesia
1994 Kuala Lumpur   Malaysia
1996 Silkeborg   Denmark
1998 Melbourne   Australia
2000 Guangzhou   Republik Rakyat China
2002 Pretoria   Rusia
2004 Vancouver   Kanada
2006 Incheon   Korea Selatan
2007 Auckland   New Zealand
2008 Pune   India
2009 Alor Setar   Malaysia
2010 Guadalajara   Mexico
2011 Taipei   Taiwan
2012 Chiba   Jepun
2013 Bangkok   Thailand
2014 Alor Setar   Malaysia
2015 Lima   Peru
2016 Bilbao   Sepanyol
2017 Yogyakarta   Indonesia
2018 Markham   Kanada
2019 Kazan   Rusia
2020 Auckland   New Zealand
2021 Chengdu   Republik Rakyat China
2022 Huelva   Sepanyol
2023 Honolulu   Amerika Syarikat
2024 Auckland   New Zealand

Juara terdahuluSunting

IndividuSunting

Tahun Perseorangan lelaki Perseorangan perempuan Beregu lelaki Beregu perempuan Beregu campuran
1992   Sun Jun   Kristin Junita   Santoso
  Kusno
  Gu Jun
  Han Jingna
  Jim Laugesen
  Rikke Olsen
1994   Chen Gang   Wang Chen   Peter Gade
  Pedernissen
  Jao Ji
  Liu Lu
  Zhang Wei
  Qian Hong
1996   Zhu Feng   Yu Hua   Gan Wye Teck
  Chan Chong Ming
  Gao Ling
  Yang Wei
  Wang Wei
  Lu Ling
1998   Zhanh Yang   Gong Ruina   Chan Chong Ming
  Tao Seng Kok
  Zhang Jiewen
  Xie Xingfang
  Chan Chong Ming
  Joanne Quay
2000   Bao Chunlai   Wei Yan   Sang Yang
  Zheng Bo
  Zhang Yawen
  Wei Yili
  Sang Yang
  Zhang Yawen
2002   Chen Jin   Jiang Yanjiao   Han Sang-hoon
  Park Sung-hwan
  Du Jing
  Rong Lu
  Zhendong
  Yu Yang
2004   Cheng Shao-Chieh   Hoon Thien How
  Tan Boon Heong
  Tian Qing
  Yu Yang
  He Hanbin
  Yu Yang
2006   Hong Ji-hoon   Wang Yihan   Lee Yong-dae
  Cho Gun-woo
  Ma Jin
  Wang Xiaoli
  Lee Yong-dae
  Yoo Hyun-young
2007   Chen Long   Wang Lin   Chung Eui-seok
  Shin Baek-cheol
  Xie Jing
  Zhong Qianxin
  Lim Khim Wah
  Ng Hui Lin
2008   Wang Zhengming   Saina Nehwal   Mak Hee Chun
  Teo Kok Siang
  Fu Mingtian
  Yao Lei
  Chai Biao
  Xie Jing
2009   Tian Houwei   Ratchanok Inthanon   Chooi Kah Ming
  Ow Yao Han
  Tang Jinhua
  Xia Huan
  Maneepong Jongjit
  Rodjana Chuthabunditkul
2010   Viktor Axelsen   Ratchanok Inthanon   Ow Yao Han
  Yew Hong Kheng
  Bao Yixin
  Ou Dongni
  Liu Cheng
  Bao Yixin
2011   Zulfadli Zulkiffli   Ratchanok Inthanon   Nelson Heg Wei Keat
  Teo Ee Yi
  Lee So-hee
  Shin Seung-chan
  Alfian Eko Prasetya
  Gloria Emanuelle Widjaja
2012   Kento Momota   Nozomi Okuhara   Lee Chun Hei
  Ng Ka Long
  Lee So-hee
  Shin Seung-chan
  Edi Subaktiar
  Melati Daeva Oktaviani
2013   Heo Kwang-hee   Akane Yamaguchi   Li Junhui
  Liu Yuchen
  Chae Yoo-jung
  Kim Ji-won
  Huang Kaixiang
  Chen Qingchen
2014   Lin Guipu   Akane Yamaguchi   Kittinupong Ketlen
  Dechapol Puavaranukroh
  Chen Qingchen
  Jia Yifan
  Huang Kaixiang
  Chen Qingchen
2015   Lu Chia-hung   Goh Jin Wei   He Jiting
  Zheng Siwei
  Chen Qingchen
  Jia Yifan
  Zheng Siwei
  Chen Qingchen
2016   Sun Feixiang   Chen Yufei   Han Chengkai
  Zhou Haodong
  Sayaka Hobara
  Nami Matsuyama
  He Jiting
  Du Yue
2017   Kunlavut Vitidsarn   Gregoria Mariska Tunjung   Mahiro Kaneko
  Yunosuke Kubota
  Baek Ha-na
  Lee Yu-rim
  Rinov Rivaldy
  Pitha Haningtyas Mentari
2018   Goh Jin Wei   Di Zijian
  Wang Chang
  Liu Xuanxuan
  Xia Yuting
  Leo Rolly Carnando
  Indah Cahya Sari Jamil
2019   Riko Gunji   Leo Rolly Carnando
  Daniel Marthin
  Lin Fangling
  Zhou Xinru
  Feng Yanzhe
  Lin Fangling
2020 Dibatalkan
2021 Dibatalkan
2022   Kuo Kuan-lin   Tomoka Miyazaki   Xu Huayu
  Zhu Yijun
  Liu Shengshu
  Wang Tingge
  Zhu Yijun
  Liu Shengshu

Berpasukan campuranSunting

Acara berpasukan campuran sejak 2000.

Tahun Emas Perak Gangsa
2000   China   Korea Selatan   Indonesia
2002   China   Korea Selatan   Indonesia
2004   China   Korea Selatan   Indonesia
2006   Korea Selatan   China   Malaysia
2007   China   Korea Selatan   Singapura
2008   China   Korea Selatan   Malaysia
2009   China   Malaysia   Thailand
2010   China   Korea Selatan   Malaysia
2011   Malaysia   Korea Selatan   Taipei Cina
2012   China   Jepun   Korea Selatan
2013   Korea Selatan   Indonesia   China
2014   China   Indonesia   Jepun
  Thailand
2015   China   Indonesia   Taipei Cina
2016   China   Malaysia   Jepun
  Thailand
2017   China   Malaysia   Jepun
  Korea Selatan
2018   China   Korea Selatan   Indonesia
  Jepun
2019   Indonesia   China   Thailand
  Jepun
2020 Dibatalkan
2021
2022   Korea Selatan   Taipei Cina   Indonesia
  Jepun

Jadual pingat sepanjang masaSunting

Sehingga edisi 2022.
KedudukanNegaraEmasPerakGangsaJumlah
1  China (CHN)684667181
2  Korea Selatan (KOR)13194274
3  Malaysia (MAS)13102043
4  Indonesia (INA)9284279
5  Jepun (JPN)892643
6  Thailand (THA)821929
7  Taipei Cina (TPE)341219
8  Denmark (DEN)3339
9  India (IND)14510
10  Singapura (SGP)1135
11  Hong Kong (HKG)1023
12  England (ENG)0112
13  Perancis (FRA)0101
14  Jerman (GER)0011
  Sepanyol (ESP)0011
Jumlah (15 negara)128128244500

Pautan luarSunting