Kelayakan Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020

Kelayakan Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020 adalah pusingan kelayakan untuk Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020. Kejohanan ini adalah merupakan edisi ke-19 Kejohanan Remaja B-16 AFC, sebuah kejohanan bola sepak remaja antarabangsa yang dianjurkan dua tahun sekali oleh Konfederasi Bola Sepak Asia (AFC) bagi pasukan remaja lelaki bawah-16 kebangsaan Asia.

Kelayakan Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020
Perincian kejohanan
Negara-negara tuan rumah Jordan
 Uzbekistan
 Iran
 Arab Saudi
 Qatar
 Kyrgyzstan
 Indonesia
 Vietnam
 Singapura
 Laos
 Myanmar
Tarikh14 September–22 September 2019
Pasukan47 (dari 1 konfederasi)
Statistik kejohanan
Jumlah perlawanan78
Jaringan gol386 (4.95 per perlawanan)
Kehadiran60,423 (775 per perlawanan)
Penjaring terbanyak Abdulfatohi Khudoidodzoda (8 gol)
2018
2023

Sebanyak 16 pasukan akan bermain dalam kejohanan akhir, termasuk Bahrain yang layak secara automatik sebagai tuan rumah.[1] Tuan rumah walaupun sudah layak secara automatik, mereka juga akan bertanding di peringkat kelayakan.

Cabutan

sunting

Daripada 47 ahli persatuan AFC, semua pasukan menyertai kejohanan ini.[2]

Cabutan telah diadakan pada 9 Mei 2019 di Rmah AFC di Kuala Lumpur, Malaysia.[3]

  • Zon Barat: 25 pasukan dari Asia Barat, Asia Tengah dan Asia Selatan, yang akan ditarik ke dalam enam kumpulan: satu kumpulan terdiri daripada lima pasukan dan lima kumpulan empat pasukan (kumpulan A-F).
  • Zon Timur: 22 pasukan dari ASEAN dan Asia Timur, yang akan ditarik ke dalam lima kumpulan: dua kumpulan lima pasukan dan tiga kumpulan empat pasukan (Kumpulan G–K).

Pasukan-pasukan yang diletakkan sebagai pilihan mengikut prestasi mereka dalam pusingan akhir Kejohanan Remaja B-16 AFC 2018 dan kelayakan (kedudukan keseluruhan ditunjukkan dalam kurungan; NR bermaksud pasukan tidak berada dalam kedudukan). Sekatan berikut juga digunakan:[4]

  • Sebanyak 11 pasukan yang menunjukkan niat mereka untuk berkhidmat sebagai tuan rumah kumpulan kelayakan sebelum cabutan telah ditarik ke dalam kumpulan yang berasingan.
Balang 1 Balang 2 Balang 3 Balang 4 Balang 5
Zon Barat
  1.   Tajikistan (2)
  2.   Oman (7)
  3.   India (8)
  4.   Iran (9) (H)
  5.   Yaman (10)
  6.   Iraq (12)
  1.   Jordan (14) (H)
  2.   Afghanistan (16)
  3.   Arab Saudi (17) (H)
  4.   Bangladesh (18)
  5.   Uzbekistan (22) (H)
  6.   Kyrgyzstan (24) (H)
  1.   Qatar (26) (H)
  2.   Palestin (27)
  3.   Syria (29)
  4.   Nepal (32)
  5.   Bahrain (33) (Q)
  6.   Lubnan (34)
  1.   Maldives (38)
  2.   Bhutan (40)
  3.   Sri Lanka (42)
  1.   Kuwait (NR)
  2.   Pakistan (NR)
  3.   Turkmenistan (NR)
  4.   Emiriah Arab Bersatu (NR)
Zon Timur
  1.   Jepun (1)
  2.   Korea Selatan (3)
  3.   Australia (4)
  4.   Korea Utara (5)
  5.   Indonesia (6) (H)
  1.   Thailand (11)
  2.   Malaysia (13)
  3.   Vietnam (15) (H)
  4.   China (19)
  5.   Hong Kong (20)
  1.   Brunei (21)
  2.   Myanmar (23) (H)
  3.   Timor-Leste (25)
  4.   Kemboja (28)
  5.   Singapura (30) (H)
  1.   Taipei Cina (31)
  2.   Laos (35) (H)
  3.   Filipina (36)
  4.   Mongolia (37)
  5.   Guam (39)
Nota
  • Pasukan dalam huruf tebal layak ke kejohanan akhir.
  • (H): Tuan rumah kumpulan kelayakan
  • (Q): Tuan rumah kejohanan akhir, secara automatik layak tanpa mengira keputusan kelayakan

Pemain yang layak

sunting

Pemain yang dilahirkan pada atau selepas 1 Januari 2004 layak bersaing dalam kejohanan ini.[5]

Format

sunting

Dalam setiap kumpulan, pasukan bermain antara satu sama lain sekali di tempat-tempat berpusat. Sepuluh juara kumpulan dan lima naib juara terbaik layak ke kejohanan akhir. Jika tuan rumah kejohanan akhir memenangi kumpulan mereka atau antara lima terbaik naib juara, naib juara terbaik keenam juga layak ke kejohanan akhir.[3]

Pemecah Seri

sunting

Pasukan yang menduduki tempat berdasarkan mata (3 mata untuk menang, 1 mata untuk seri, 0 mata untuk kalah). Jika dua atau lebih pasukan adalah sama pada mata setelah selesai perlawanan kumpulan, kriteria berikut digunakan untuk menentukan kedudukan, untuk menentukan kedudukan (Peraturan Perkara 9.3):[5]

  1. Mata dalam perlawanan satu-lawan-satu antara pasukan terikat;
  2. Perbezaan gol dalam perlawanan satu-lawan-satu antara pasukan terikat;
  3. Jumlah gol dalam perlawanan satu-lawan-satu antara pasukan terikat;
  4. Jika lebih daripada dua pasukan terikat, dan selepas memohon semua kriteria satu-lawan-satu di atas, subset pasukan masih terikat, semua kriteria satu-lawan-satu di atas diterapkan semata-mata untuk subset pasukan ini;
  5. Perbezaan gol yang lebih besar dalam semua perlawanan kumpulan;
  6. Jumlah gol yang lebih besar dijaringkan dalam semua perlawanan kumpulan;
  7. Sepakan penalti akan dimainkan jika hanya dua pasukan yang terlibat;
  8. Sedikit keputusan dikira mengikut jumlah kad kuning dan merah yang diterima dalam perlawanan kumpulan (1 mata untuk kad kuning tunggal, 3 mata untuk kad merah akibat dua kad kuning, 3 mata untuk kad merah langsung, 4 mata untuk kad kuning dan diikuti dengan kad merah langsung);
  9. Undian terbanyak.

Kumpulan

sunting

Perlawanan dimainkan antara 14 hingga 22 September 2019.

Jadual
Hari Perlawanan Kumpulan A & G–H Kumpulan B–F & I–K
Hari Perlawanan 1 14 September 2019 3 v 2, 5 v 4 18 September 2019 1 v 4, 2 v 3
Hari Perlawanan 2 16 September 2019 4 v 1, 5 v 3 20 September 2019 4 v 2, 3 v 1
Hari Perlawanan 3 18 September 2019 1 v 5, 2 v 4 22 September 2019 1 v 2, 3 v 4
Hari Perlawanan 4 20 September 2019 2 v 5, 3 v 1
Hari Perlawanan 5 22 September 2019 4 v 3, 1 v 2

Kumpulan A

sunting
  • Perlawanan dimainkan di Jordan.
  • Masa di senaraikan adalah (UTC+3).
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Tajikistan 4 4 0 0 29 2 +27 12 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Jordan (H) 4 2 1 1 17 6 +11 7
3   Kuwait 4 1 2 1 4 11 −7 5
4   Nepal 4 1 1 2 4 15 −11 4
5   Sri Lanka 4 0 0 4 0 20 −20 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Nepal  0 – 7  Jordan
Laporan
Kehadiran: 178
Pengadil: Kim Dae-yong (Korea Selatan)
Kuwait  2 – 0  Sri Lanka
Laporan

Sri Lanka  0 – 8  Tajikistan
Laporan
Kehadiran: 11
Pengadil: Mahmood Al-Majarafi (Oman)
Kuwait  1 – 1  Nepal
Laporan
Kehadiran: 37
Pengadil: Shaun Evans (Australia)

Tajikistan  9 – 0  Kuwait
Laporan
Jordan  7 – 0  Sri Lanka
Laporan
Kehadiran: 531
Pengadil: Thoriq Munir Alkatiri (Indonesia)

Jordan  1 – 1  Kuwait
Laporan
Kehadiran: 972
Pengadil: Kim Dae-yong (Korea Selatan)
Nepal  0 – 7  Tajikistan
Laporan
Kehadiran: 127
Pengadil: Mahmood Al-Majarafi (Oman)

Sri Lanka  0 – 3  Nepal
Laporan
Kehadiran: 63
Pengadil: Thoriq Munir Alkatiri (Indonesia)
Tajikistan  5 – 2  Jordan
Laporan
Kehadiran: 1,123
Pengadil: Shaun Evans (Australia)

Kumpulan B

sunting
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   India 3 2 1 0 11 1 +10 7 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Uzbekistan (H) 3 2 1 0 7 4 +3 7
3   Turkmenistan 3 1 0 2 4 9 −5 3
4   Bahrain[a] 3 0 0 3 2 10 −8 0 Layak ke Kejohanan Akhir
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Nota:
  1. ^ Bahrain, sebagai tuan rumah kejohanan akhir, secara automatik layak tanpa mengira keputusan kelayakan.
India  5 – 0  Turkmenistan
Laporan
Kehadiran: 55
Pengadil: Masoud Tufayelieh (Syria)
Uzbekistan  3 – 1  Bahrain
Laporan
Kehadiran: 550
Pengadil: Kim Woo-sung (Korea Selatan)

Turkmenistan  2 – 3  Uzbekistan
Laporan
Kehadiran: 320
Pengadil: Yudai Yamamoto (Jepun)
Bahrain  0 – 5  India
Laporan
Kehadiran: 100
Pengadil: Clifford Daypuyat (Filipina)

India  1 – 1  Uzbekistan
Laporan
Kehadiran: 1,100
Pengadil: Clifford Daypuyat (Filipina)
Bahrain  1 – 2  Turkmenistan
Laporan
Kehadiran: 35
Pengadil: Kim Woo-sung (Korea Selatan)

Kumpulan C

sunting
  • Perlawanan dimainkan di Iran.
  • Masa di senaraikan adalah (UTC+4:30) pada 18–20 September, (UTC+3:30) pada 22 September 2019.
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Iran (H) 3 3 0 0 19 1 +18 9 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Palestin 3 1 1 1 7 5 +2 4
3   Afghanistan 3 1 1 1 5 6 −1 4
4   Maldives 3 0 0 3 1 20 −19 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Afghanistan  2 − 2  Palestin
Laporan
Kehadiran: 558
Pengadil: Timur Faizullin (Kyrgyzstan)
Iran  13 – 0  Maldives
Laporan
Kehadiran: 1,221
Pengadil: Yusuke Araki (Jepun)

Maldives  0 – 3  Afghanistan
Laporan
Kehadiran: 420
Pengadil: Khalid Al-Shaqsi (Oman)
Palestin  1 – 2  Iran
Laporan
Kehadiran: 1,630
Pengadil: Mongkolchai Pechsri (Thailand)

Palestin  4 − 1  Maldives
Laporan
Kehadiran: 144
Pengadil: Mongkolchai Pechsri (Thailand)
Iran  4 − 0  Afghanistan
Laporan
Kehadiran: 1,352
Pengadil: Yusuke Araki (Jepun)

Kumpulan D

sunting
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Arab Saudi (H) 3 2 1 0 8 3 +5 7 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Oman 3 2 1 0 3 0 +3 7
3   Pakistan 3 0 1 2 3 7 −4 1
4   Syria 3 0 1 2 2 6 −4 1
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Oman  2 – 0  Pakistan
Laporan
Kehadiran: 99
Pengadil: Yu Ming-hsun (Taipei Cina)
Arab Saudi  4 – 1  Syria
Laporan

Syria  0 – 1  Oman
Laporan
Kehadiran: 98
Pengadil: Chae Sang-hyeop (Korea Selatan)
Pakistan  2 – 4  Arab Saudi
Laporan
Kehadiran: 98
Pengadil: Sadullo Gulmurodi (Tajikistan)

Syria  1 – 1  Pakistan
Laporan
Oman  0 – 0  Arab Saudi
Laporan
Kehadiran: 100
Pengadil: Yu Ming-hsun (Taipei Cina)

Kumpulan E

sunting
  • Perlawanan dimainkan di Qatar.
  • Masa di senaraikan adalah (UTC+3).
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Qatar (H) 3 2 1 0 14 1 +13 7 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Yaman 3 2 1 0 14 2 +12 7
3   Bangladesh 3 1 0 2 3 5 −2 3
4   Bhutan 3 0 0 3 1 24 −23 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Yaman  10 – 1  Bhutan
Laporan
Kehadiran: 150
Pengadil: Zhang Lei (China)
Bangladesh  0 – 2  Qatar
Laporan
Kehadiran: 605
Pengadil: Nasrullo Kabirov (Tajikistan)

Bhutan  0 – 3  Bangladesh
Laporan
Kehadiran: 455
Pengadil: Takuto Okabe (Jepun)
Qatar  1 – 1  Yaman
Laporan
Kehadiran: 3,000
Pengadil: Payam Heidari (Iran)

Yaman  3 – 0  Bangladesh
Laporan
Kehadiran: 2,100
Pengadil: Takuto Okabe (Jepun)
Qatar  11 – 0  Bhutan
Laporan
Kehadiran: 500
Pengadil: Zhang Lei (China)

Kumpulan F

sunting
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Emiriah Arab Bersatu 3 3 0 0 7 2 +5 9 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Iraq 3 2 0 1 5 2 +3 6
3   Kyrgyzstan (H) 3 1 0 2 4 7 −3 3
4   Lubnan 3 0 0 3 4 9 −5 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Iraq  0 – 1  Emiriah Arab Bersatu
Laporan
Kyrgyzstan  3 – 2  Lubnan
Laporan
Kehadiran: 1,200
Pengadil: Chen Hsin-chuan (Taipei Cina)

Lubnan  1 – 2  Iraq
Laporan
Emiriah Arab Bersatu  2 – 1  Kyrgyzstan
Laporan
Kehadiran: 2,000
Pengadil: Choe Kwang-hyon (Korea Utara)

Lubnan  1 − 4  Emiriah Arab Bersatu
Laporan
Iraq  3 – 0  Kyrgyzstan
Laporan
Kehadiran: 2,500
Pengadil: Chen Hsin-chuan (Taipei Cina)

Kumpulan G

sunting
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   China 4 3 1 0 28 0 +28 10 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Indonesia (H) 4 3 1 0 27 1 +26 10
3   Filipina 4 2 0 2 10 12 −2 6
4   Brunei 4 1 0 3 7 19 −12 3
5   Kepulauan Mariana Utara 4 0 0 4 2 42 −40 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Brunei  0 – 7  China
Laporan
Kehadiran: 28
Pengadil: Sherzod Kasimov (Uzbekistan)
Kepulauan Mariana Utara  0 – 7  Filipina
Laporan
Kehadiran: 39
Pengadil: Feras Taweel (Syria)

Kepulauan Mariana Utara  1 – 5  Brunei
Laporan
Kehadiran: 21
Pengadil: Bijan Heidari (Iran)
Filipina  0 – 4  Indonesia
Laporan
Kehadiran: 3,740
Pengadil: Abdulla Ali Al-Marri (Qatar)

China  6 – 0  Filipina
Laporan
Kehadiran: 60
Pengadil: Mohammad Arafah (Jordan)
Indonesia  15 – 1  Kepulauan Mariana Utara
Laporan
Kehadiran: 711
Pengadil: Feras Taweel (Syria)

China  15 – 0  Kepulauan Mariana Utara
Laporan
Kehadiran: 39
Pengadil: Bijan Heidari (Iran)
Brunei  0 – 8  Indonesia
Laporan
Kehadiran: 1,060
Pengadil: Abdulla Al-Marri (Qatar)

Filipina  3 – 2  Brunei
Laporan
Kehadiran: 517
Pengadil: Mohammad Arafah (Jordan)
Indonesia  0 – 0  China
Laporan
Kehadiran: 13,026
Pengadil: Sherzod Kasimov (Uzbekistan)

Kumpulan H

sunting
  • Perlawanan dimainkan di Vietnam.
  • Masa di senaraikan adalah (UTC+7).
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Australia 4 4 0 0 8 2 +6 12 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Vietnam (H) 4 3 0 1 16 2 +14 9
3   Timor-Leste 4 2 0 2 11 4 +7 6
4   Mongolia 4 1 0 3 2 14 −12 3
5   Makau 4 0 0 4 1 16 −15 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Makau  0 – 1  Mongolia
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 1, Hanoi
Kehadiran: 10
Pengadil: Zaid Thamer (Iraq)
Timor-Leste  0 – 2  Vietnam
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 3, Hanoi
Kehadiran: 325
Pengadil: Ahmad Al-Ali (Kuwait)

Makau  1 – 6  Timor-Leste
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 1, Hanoi
Kehadiran: 41
Pengadil: Qasim Al-Hatmi (Oman)
Mongolia  1 – 2  Australia
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 3, Hanoi
Kehadiran: 105
Pengadil: Ali Reda (Lubnan)

Australia  3 – 0  Makau
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 1, Hanoi
Kehadiran: 30
Pengadil: Ammar Mahfoodh (Bahrain)
Vietnam  7 – 0  Mongolia
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 3, Hanoi
Kehadiran: 208
Pengadil: Qasim Al-Hatmi (Oman)

Timor-Leste  0 – 1  Australia
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 1, Hanoi
Kehadiran: 92
Pengadil: Ahmad Al-Ali (Kuwait)
Vietnam  6 – 0  Makau
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 3, Hanoi
Kehadiran: 52
Pengadil: Ali Reda (Lubnan)

Mongolia  0 – 5  Timor-Leste
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 1, Hanoi
Kehadiran: 30
Pengadil: Ammar Mahfoodh (Bahrain)
Australia  2 – 1  Vietnam
Laporan
Padang Vietnam YFTC no. 3, Hanoi
Kehadiran: 683
Pengadil: Zaid Thamer (Iraq)

Kumpulan I

sunting
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Korea Utara 3 3 0 0 26 1 +25 9 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Hong Kong 3 2 0 1 6 6 0 6
3   Singapura (H) 3 1 0 2 12 9 +3 3
4   Guam 3 0 0 3 2 30 −28 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Korea Utara  16 – 0  Guam
Laporan
Kehadiran: 56
Pengadil: Baraa Aisha (Palestin)
Hong Kong  2 − 1  Singapura
Laporan
Kehadiran: 528
Pengadil: Khalid Al-Turais (Arab Saudi)

Guam  1 − 4  Hong Kong
Laporan
Kehadiran: 171
Pengadil: C. R. Srikrishna (India)
Singapura  1 – 6  Korea Utara
Laporan
Kehadiran: 721
Pengadil: Dmitriy Mashentsev (Kyrgyzstan)

Korea Utara  4 – 0  Hong Kong
Laporan
Kehadiran: 124
Pengadil: Khalid Al-Turais (Arab Saudi)
Singapura  10 – 1  Guam
Laporan
Kehadiran: 578
Pengadil: Baraa Aisha (Palestin)

Kumpulan J

sunting
  • Perlawanan dimainkan di Laos.
  • Masa di senaraikan adalah (UTC+7).
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Jepun 3 2 1 0 14 2 +12 7 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Laos (H) 3 2 0 1 2 4 −2 6
3   Malaysia 3 1 1 1 9 3 +6 4
4   Kemboja 3 0 0 3 0 16 −16 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Jepun  4 – 0  Laos
Laporan
Kehadiran: 2,362
Pengadil: Mohammed Al-Hoish (Arab Saudi)
Malaysia  7 – 0  Kemboja
Adam Uwais   7' (pen.)
Adam Farhan   16'
Muhammad Akid   22'30'
Harry Danish   52'
Nabil Qayyum   65'
Khairil Zain   90'
Laporan
Kehadiran: 189
Pengadil: Tejas Nagvenkar (India)

Kemboja  0 – 8  Jepun
Laporan
Kehadiran: 120
Pengadil: Ismaeel Habib Ali (Bahrain)
Laos  1 – 0  Malaysia
Laporan
Kehadiran: 2,000
Pengadil: Shukri Al-Hunfush (Arab Saudi)

Jepun  2 – 2  Malaysia
Laporan
Kehadiran: 721
Pengadil: Shukri Al-Hunfush (Arab Saudi)
Kemboja  0 – 1  Laos
Laporan
Kehadiran: 5,283
Pengadil: Ismaeel Habib Ali (Bahrain)

Kumpulan K

sunting
Pos Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1   Korea Selatan 3 3 0 0 13 0 +13 9 Layak ke Kejohanan Akhir
2   Thailand 3 2 0 1 10 2 +8 6
3   Taipei Cina 3 1 0 2 2 16 −14 3
4   Myanmar (H) 3 0 0 3 0 7 −7 0
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Kelayakan
(H) Tuan Rumah
Korea Selatan  10 – 0  Taipei Cina
Laporan
Kehadiran: 150
Pengadil: Hussein Abo Yehia (Lubnan)
Thailand  4 – 0  Myanmar
Laporan
Kehadiran: 1,256
Pengadil: Saoud Al-Athbah (Qatar)

Taipei Cina  0 – 6  Thailand
Laporan
Kehadiran: 200
Pengadil: Ali Shaban (Kuwait)
Myanmar  0 – 1  Korea Selatan
Laporan
Kehadiran: 453
Pengadil: Vahid Kazemi (Iran)

Korea Selatan  2 – 0  Thailand
Laporan
Kehadiran: 368
Pengadil: Hussein Abo Yehia (Lubnan)
Myanmar  0 – 2  Taipei Cina
Laporan
Kehadiran: 523
Pengadil: Saoud Al-Athbah (Qatar)

Kedudukan pasukan naib juara kumpulan

sunting

Oleh kerana ada kumpulan mempunyai bilangan pasukan yang berbeza, keputusan menentang pasukan di tangga kelima dalam kumpulan lima pasukan tidak dipertimbangkan untuk kedudukan ini.

Pos Kum Pasukan P M S K JG GB PG Mt Kelayakan
1 E   Yaman 3 2 1 0 14 2 +12 7 Layak ke Kejohanan Akhir
2 G   Indonesia 3 2 1 0 12 0 +12 7
3 B   Uzbekistan 3 2 1 0 7 4 +3 7
4 D   Oman 3 2 1 0 3 0 +3 7
5 H   Vietnam 3 2 0 1 10 2 +8 6[a]
6 K   Thailand 3 2 0 1 10 2 +8 6[a]
7 F   Iraq 3 2 0 1 5 2 +3 6
8 I   Hong Kong 3 2 0 1 6 6 0 6
9 J   Laos 3 2 0 1 2 4 −2 6
10 A   Jordan 3 1 1 1 10 6 +4 4
11 C   Palestin 3 1 1 1 7 5 +2 4
Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: 1) mata; 2) perbezaan gol; 3) jaringan gol; 4) mata disiplin; 5) undian terbanyak.
Nota:
  1. ^ a b Kedudukan oleh mata disiplin (Vietnam: –4 mt; Thailand: –6 mt).

Pasukan layak

sunting

Berikut 16 pasukan layak ke kejohanan akhir.

Pasukan Layak sebagai Layak pada penampilan kejohanan Sebelumnya1
  Bahrain Tuan Rumah[1] 17 September 2019 7 (1986, 1988, 1992, 1994, 1996, 1998, 2008)
  Tajikistan Juara Kumpulan A 22 September 2019 3 (2006, 2010, 2018)
  India Juara Kumpulan B 22 September 2019 8 (1990, 1996, 2002, 2004, 2008, 2012, 2016, 2018)
  Iran Juara Kumpulan C 22 September 2019 11 (1996, 1998, 2000, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
  Arab Saudi Juara Kumpulan D 22 September 2019 10 (1985, 1986, 1988, 1992, 1994, 2006, 2008, 2012, 2014, 2016)
  Qatar Juara Kumpulan E 22 September 2019 10 (1985, 1986, 1988, 1990, 1992, 1994, 1998, 2002, 2004, 2014)
  Emiriah Arab Bersatu Juara Kumpulan F 20 September 2019 7 (1990, 1992, 1994, 2002, 2008, 2010, 2016)
  China Juara Kumpulan G 22 September 2019 14 (1985, 1988, 1990, 1992, 1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Australia Juara Kumpulan H 22 September 2019 6 (2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
  Korea Utara Juara Kumpulan I 21 September 2019 11 (1986, 1988, 1992, 1998, 2004, 2006, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
  Jepun Juara Kumpulan J 22 September 2019 15 (1985, 1988, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
  Korea Selatan Juara Kumpulan K 22 September 2019 14 (1986, 1988, 1990, 1994, 1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2012, 2014, 2016, 2018)
  Yaman Naib Juara Terbaik 1 22 September 2019 6 (1985[nota 1], 2002, 2006, 2012, 2016, 2018)
  Indonesia Naib Juara Terbaik 2 22 September 2019 6 (1986, 1988, 1990, 2008, 2010, 2018)
  Uzbekistan Naib Juara Terbaik 3 22 September 2019 9 (1994, 1996, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
  Oman Naib Juara Terbaik 4 22 September 2019 10 (1994, 1996, 1998, 2000, 2004, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
1 Huruf Tebal menunjukkan juara bagi tahun itu. Huruf condong menunjukkan tuan rumah bagi tahun itu.
  1. ^ Rekod Yaman Selatan.

Penjaring gol

sunting

Terdapat 386 gol dijaringkan dalam 78 perlawanan, bagi purata 4.95 gol setiap perlawanan.

8 gol

7 gol

6 gol

5 gol

4 gol

3 gol

2 gol

1 gol