Liga Super Malaysia 2020

Liga Super Malaysia 2020 merupakan edisi yang ke-17 sejak Liga Super Malaysia, liga bola sepak profesional di Malaysia diperkenalkan pada tahun 2004.

Liga Super Malaysia
Musim2020
JuaraJohor Darul Ta'zim
(Gelaran ke-7)
Perisai KomunitiPiala Sumbangsih 2020
DinaikkanPulau Pinang
Kuala Lumpur
DisingkirkanPDRM
Felda United
Liga Juara-Juara AFCJohor Darul Ta'zim
Piala AFCKedah
Terengganu
Jumlah perlawanan60
Jumlah gol190 (3.17 per perlawanan)
Penjaring gol terbanyakShahrel Fikri
(10 gol)
Kemenangan terbesar tuan rumah7 gol
Johor Darul Ta'zim 7–0 Perak
(4 September 2020)
Kemenangan terbesar pelawat7 gol
PDRM 0–7 Selangor
(3 Oktober 2020)
Gol tertinggi7 gol
Kedah 3–4 Terengganu
(7 Mac 2020)
Johor Darul Ta'zim 7–0 Perak
(4 September 2020)
Johor Darul Ta'zim 6–1 Selangor
(19 September 2020)
PDRM 0–7 Selangor
(3 Oktober 2020)
Menang berturut-turut paling lama5 perlawanan
Kedah
Tanpa kalah paling lama11 perlawanan
Johor Darul Ta'zim
Tanpa menang berturut-turut paling lama7 perlawanan
PDRM
Kalah berturut-turut paling lama4 perlawanan
PDRM
Kehadiran178,443 (perlawanan yang dimainkan secara pintu tertutup tidak termasuk)
Purata kehadiran9,914 (perlawanan yang dimainkan secara pintu tertutup tidak dikira)
2019
2021


Johor Darul Ta'zim adalah juara bertahan ketika ini dari musim Liga Super Malaysia 2019 dan layak ke peringkat kumpulan Liga Juara-Juara AFC 2020.

Jendela perpindahan pertama adalah dari 16 Januari hingga 15 Mac 2020.

Pada 13 Mac, diumumkan bahawa liga akan ditangguhkan selama-lamanya, kerana berlakunya pandemik COVID-19. Pada 1 Mei, diumumkan bahawa liga akan disambung semula pada bulan September bergantung pada keadaan ketika itu. Sekiranya Liga-M tidak dibenarkan untuk beroperasi semula pada bulan September, musim akan dihentikan. Kerana kekangan masa, format tuan rumah dan pelawat untuk Liga Super dan Liga Premier telah dibatalkan. Pasukan sekarang akan bermain satu sama lain hanya sekali, yang bermaksud juara Liga Super dan Liga Premier akan diputuskan setelah 11 pusingan perlawanan.[1]

Pada 29 Jun 2020, FAM merancang untuk memulakan semula liga pada pertengahan Ogos dengan syarat bahawa latihan hubungan rapat akan disambung dari minggu kedua atau ketiga bulan Julai. Ia juga menyatakan bahawa cadangan untuk memulakan liga akan merangkumi garis panduan ketat untuk perlawanan di belakang pintu tertutup.[2]

PasukanSunting

Perubahan dari edisi musim lepasSunting

PKNP dan Kuala Lumpur diturunkan ke Liga Premier Malaysia 2020 selepas menghuni dua tempat terbawah Liga Super Malaysia 2019.[3] Sabah dan PDRM dinaikkan ke Liga Super Malaysia 2020 selepas menduduki kedudukan pertama dan ketiga saingan Liga Premier Malaysia musim lalu .[4][5]

PKNS mengubah status pasukan kepada pasukan simpanan Selangor, tempatnya digantikan dengan pasukan UiTM.[6][7]

Perubahan pasukanSunting

Layak dari Liga Premier Malaysia 2019

Tersingkir dari Liga Super Malaysia 2019

Lokasi kelabSunting

Pasukan Lokasi Stadium Kapasiti
Felda United FC Jengka Stadium Tun Abdul Razak 25,000
Johor Darul Ta'zim Iskandar Puteri Stadium Sultan Ibrahim 40,000[8]
Kedah Alor Setar Stadium Darul Aman 32,387[9]
Melaka United Krubong Stadium Hang Jebat 40,000[10]
Pahang Kuantan Stadium Darul Makmur 40,000[11]
PDRM Kuala Lumpur Stadium Tuanku Abdul Rahman (Negeri Sembilan) 45,000
Perak Ipoh Stadium Perak 42,500[12]
Petaling Jaya Petaling Jaya Stadium Petaling Jaya 25,000
Sabah Kota Kinabalu Stadium Likas 35,000[13]
Selangor FA Shah Alam Stadium Shah Alam 80,372
Terengganu Kuala Terengganu Stadium Sultan Mizan Zainal Abidin 50,000[14]
UiTM Shah Alam Stadium UiTM 10,000[15]
Sumber:[16]

Jurulatih, kit dan penajaanSunting

Pasukan Ketua jurulatih Kapten Kit Penaja utama
FELDA United   Nidzam Jamil   Jasazrin Jamaluddin FBT FELDA
Johor Darul Ta'zim   Benjamin Mora   Hariss Harun Nike[17] Forest City
Kedah   Aidil Sharin Sahak   Baddrol Bakhtiar Lotto Chenang Bay
Melaka United   Zainal Abidin Hassan   Safiq Rahim Al-Ikhsan[18] RedONE[18]
Pahang   Dollah Salleh[19]   Matthew Davies[20] Umbro Aras Kuasa
PDRM   Ishak Kunju   Safiee Ahmad Grand Sport Group PROTON Holdings| Papparich
Perak   Mehmet Duraković[21]   Shahrul Saad Kelme[22] Visit Perak (rumah) & Pangkor (pelawat)
Petaling Jaya City   K. Devan   K. Gurusamy Puma Qnet
Sabah   Kurniawan Dwi Yulianto   Rawilson Batuil Carino[disambiguation needed] Carino
Selangor   B. Sathianathan   Taylor Regan Joma PKNS
Terengganu   Nafuzi Zain   Lee Tuck Al-Ikhsan Terengganu Inc.
UiTM   Frank Bernhardt   Afif Asyraf Adidas (rumah & pelawat) & Fitech (ketiga) SUKIPT

Pemain AsingSunting

Pasukan Pemain 1 Pemain 2 Pemain 3 Pemain Asia Pemain Asia Tenggara Bekas pemain 1
Felda United   Nikola Raspopović[23]   Frédéric Bulot[24]   Nicolas Velez[25]   Ryutaro Megumi [26]   Khairul Amri[27]
Johor Darul Ta'zim   Maurício   Diogo   Leandro Velazquez    Gonzalo Cabrera   Hariss Harun [28]
Kedah   Renan Alves   Kipré Tchétché[29]   Kpah Sherman[29]    Amin Nazari [30]   Shakir Hamzah[31]
Melaka   Romel Morales[32]   Uche Agba [33]   Sony Norde   Jang Suk-won [34]    Naruphon Wild [35]
Pahang   Ivan Carlos [36]   Hérold Goulon [37]   Dickson Nwakaeme    Adam Reed [38]   Khalil Khamis[39]
PDRM   Shohrat Soyunov   Serdar Geldiyev    Antonio German
Perak   Leandro[40]   Careca   Guilherme   Antony Golec    Thierry Bin
Petaling Jaya   Elizeu   Brandão   Demba Camara   Kim Bong-jin [41]   Anawin Jujeen [42]    Mark Hartmann
Sabah   Rodoljub Paunovic   Petrus Shitembi   Guy Gnabouyou   Park Tae-soo    Dennis Buschening[43]   Hector Ramos [44]
Selangor   Sandro   Ifedayo Olusegun   Rufino Segovia [45]   Taylor Regan   Safuwan Baharudin[46]
Terengganu   Argzim Redžović   Lee Tuck [47]   Sanjar Shaakhmedov [48]    Bruno Suzuki   Faris Ramli[49]   Babacar Diallo[50]
  Dominique [51]
UiTM   Gustavo[52]   Victor Nirennold[52]   Ousmane Fané[52]   Rabih Ataya[52]    Mark Hartmann [53]
  • Pemain dalam tulisan gelap didaftarkan semasa jendela pertengahan musim.
  • ↑1  Pemain yang meninggalkan skuad atas faktor-faktor tertentu.

Pemain naturalisasiSunting

Pasukan Pemain 1 Pemain 2 Pemain 3 Pemain 4
Johor Darul Ta'zim    Matthew Davies3 4    La'Vere Corbin-Ong3 4    Natxo Insa3 4    Liridon Krasniqi4
Kedah    David Rowley3    Tam Sheang Tsung3
Melaka    Khair Jefri Jones3 4    Curran Singh-Ferns3
Selangor    Nicholas Swirad3    Brendan Gan3 4
Terengganu    Stuart Wark3    Darren Lok Yee Deng3 4

Nota:

↑3  Mempunyai keturunan / keluarga campuran di Malaysia.
↑4  Menyertai pasukan bola sepak kebangsaan Malaysia.

Kedudukan ligaSunting

Pos Pasukan P M S L JG GB PG Mt Kelayakan atau Diturunkan
1 Johor Darul Ta'zim (J, Q) 11 9 2 0 33 8 +25 29 Layak ke Peringkat kumpulan Liga Juara-Juara AFC
2 Kedah (Q) 11 7 1 3 20 13 +7 22 Layak ke Peringkat kumpulan Piala AFC
3 Terengganu[a] (Q) 11 6 1 4 25 15 +10 19
4 Perak 11 5 3 3 21 19 +2 18
5 Selangor 11 4 5 2 26 19 +7 17
6 UiTM 11 5 2 4 18 15 +3 17
7 Petaling Jaya City 11 3 5 3 17 16 +1 14
8 Pahang 11 4 2 5 18 18 0 14
9 Melaka United 11 4 2 5 13 16 −3 11[b]
10 Sabah 11 2 3 6 12 24 −12 9
11 FELDA United (R) 11 1 4 6 11 26 −15 7 Diturunkan ke Liga Premier
12 PDRM (R) 11 0 2 9 5 29 −24 −1[c]
Sumber: Malaysian Football League
Peraturan untuk klasifikasi: 1) Mata; 2) Perbezaan gol; 3) Bilangan gol
(J) Juara; (Q) Layak ke fasa yang ditunjukkan; (R) Diturunkan.
Nota:
  1. ^ Terengganu layak ke Piala AFC disebabkan pembatalan Piala Malaysia .
  2. ^ Melaka United telah ditolak 3 mata oleh FAM atas kegagalan membayar baki gaji pemain dan pegawai yang tertunggak mengikut jadual yang ditetapkan .
  3. ^ PDRM telah ditolak 3 mata oleh FAM atas sebab kelewatan membayar gaji pemain-pemain dan pengurusnya .


Keputusan ligaSunting

Rumah \ Pelawat FEL JDT KED MEL PAH PDRM PRK PJC SBH SEL TFC UiTM
Felda United 1–2 3–2 2–2 1–1 0–3 0–1
Johor Darul Ta'zim 1–1 1–0 7–0 4–1 6–1 2–1
Kedah 1–0 2–1 3–1 2–0 3–4
Melaka 0–5 0–1 3–1 1–1 1–0
Pahang 2–3 2–1 2–1 3–3 2–0 1–2
PDRM 1–1 0–1 0–2 0–2 0–0 0–7
Perak 5–1 2–3 0–1 2–0 1–0
Petaling Jaya 2–2 3–2 4–1 1–1 0–2
Sabah 3–1 3–2 2–2 1–2 0–3
Selangor 6–1 1–1 1–1 0–0 3–3
Terengganu 0–1 2–1 4–0 1–3 4–0 3–3
UiTM 1–1 0–2 1–0 3–1 2–4 3–1
Dikemaskini untuk perlawanan dimainkan pada 5 Oktober 2020. Sumber: MFL
Kunci warna: Biru = pasukan rumah menang; Kuning = seri; Merah = pasukan pelawat menang.
Untuk perlawanan yang akan datang, tanda "a" menunjukkan ada artikel mengenai persaingan antara kedua peserta.

Kedudukan liga mengikut pusinganSunting

Pasukan ╲ Pusingan 1234567891011
Johor Darul Ta'zim42111111111
Kedah9101084322322
Terengganu107632256543
Perak13223733234
Selangor36468668855
Pahang89947887668
UiTM11111195474476
Melaka213116545789
Petaling Jaya65810101010101097
Sabah74551111111191010
Felda United58769999111111
PDRM1212121212121212121212
Pendahulu
Diturunkan ke Liga Premier
Dikemaskini untuk Perlawanan dimainkan pada 21 September 2020.

Lihat jugaSunting

RujukanSunting

  1. ^ "September restart for M-League". nst.com.my. 1 May 2020.
  2. ^ "Let's_get_it_restarted". nst. com. Dicapai pada 29 June 2020.
  3. ^ a b c "KL, PKNP tersingkir, Felda kekal di Liga Super". Bernama. Dicapai pada 22 July 2019.
  4. ^ a b "Sabah juara Liga Perdana". Berita Harian. Dicapai pada 9 July 2019.
  5. ^ a b "PDRM Sah Beraksi Dalam Saingan Liga Super 2020". Vocket FC. Dicapai pada 22 July 2019.
  6. ^ a b c "PKNP FC Dan PKNS FC Sah Ditukar Kepada 'Reserve Team' Mulai Tahun 2020". Vocket FC. Dicapai pada 13 November 2019.
  7. ^ a b "Uitm FC lakar sejarah jadi pasukan IPT pertama main di Liga Super". Fox Sport Malaysia. Dicapai pada 13 November 2019.
  8. ^ "Stadium Sultan Ibrahim". StadiumDB.com. Dicapai pada 4 December 2019.
  9. ^ "Stadium Darul Aman". Perbadanan Stadium-Stadium Negeri Kedah Darul Aman. Dicapai pada 4 November 2017.
  10. ^ "Stadium Hang Jebat". Perbadanan Stadium Melaka. Dicapai pada 4 November 2017.
  11. ^ "Stadium Darul Makmur". StadiumDB.com. Dicapai pada 3 November 2017.
  12. ^ "Perak to play at Lumut Stadium in 2018". Stadium Astro. Dicapai pada 11 January 2018.
  13. ^ "Sejarah SAFA". The Tambadau. Dicapai pada 5 November 2017.
  14. ^ "Kenali pasukan Terengganu". Sinar Harian. Dicapai pada 3 November 2017.
  15. ^ "UiTM Stadium". InfoMap24. Dicapai pada 5 November 2017.
  16. ^ "Senarai Pasukan Liga Super 2018". pengurusanbolasepakfam.org.my. Football Association of Malaysia. Dicapai pada 11 January 2018.
  17. ^ "Nike terus taja jersi pasukan JDT". BH Online. 12 January 2017. Dicapai pada 2 November 2017.
  18. ^ a b "Al-Ikhsan, RedONE Tampil Sebagai Penaja Melaka United". Semuanya Bola. Dicapai pada 2 December 2019.
  19. ^ "Pahang boleh saingi JDT". Sports247. Dicapai pada 28 December 2017.
  20. ^ "Matthew Davies captaincy, coaches and chasing SEA Games gold".
  21. ^ "Official: Perak part ways with Weigang, Duraković takes over". Goal. 22 February 2017. Dicapai pada 8 December 2017.
  22. ^ "Perak Perkenalkan Jersi Baharu Musim 2020 Jenama KELME". 22 February 2020. Dicapai pada 17 March 2020.
  23. ^ "elda signs Serbian defender Nikola Raspopovic".
  24. ^ "Felda United sambar bekas pemain AS Monaco".
  25. ^ "Bekas penyerang import Negeri Sembilan sah milil Felda United". Vocket FC.
  26. ^ "Felda signs Ryutaro Megumi from S-League club Tampines Rovers".
  27. ^ "Khairul Amri sah kekal bersama Felda United". Vocket FC.
  28. ^ "Harris extend till 2021".
  29. ^ a b "Kedah sambar Kpah Sherman-Kipre Tchetche untuk musim 2020". Semuanya Bola.
  30. ^ "Selamat datang Amin Adam Lazarte Nazari ke Darul Aman!".
  31. ^ "Shakir Hamzah gets one-year offer from former Malaysia Cup champions Kedah FA".
  32. ^ "Melaka United sambar Romel Morales". Melaka Kini.
  33. ^ "Penyerang Nigeria jadi taruhan Melaka". Fox Sport Malaysia.
  34. ^ "Jang Suk-won has his contract extended for 2020 season".
  35. ^ "Pertahanan Thailand lengkapkan kuota import Melaka United". Melaka Blog Sport.
  36. ^ "Ivan Carlos joins Elephant for 2020".
  37. ^ "Congrats to Herold Goulon who has renewed his contract with Pahang FA until 2021!".
  38. ^ "Adam Reeds joins Elephant for 2020".
  39. ^ Lebanon, Football. "خليل خميس يوقع رسمياً مع Bahang Fa الماليزي". football-lebanon.com. Dicapai pada 2020-02-14.
  40. ^ "Perak kekalkan pemain tengah Kerja kotor". Fox Sports.
  41. ^ "Tambadau take drastic action by replacing Puerto Rican Ramo".
  42. ^ "PJ get Thai boost in transfer window".
  43. ^ "Sabah FA ikat pemain kacukan Thai-Jerman".
  44. ^ "Ramos returns to Malaysia, Sabah".
  45. ^ "Rufino Segovia back before 2020 season".
  46. ^ "Safuwan Baharudin sah sertai pasukan Selangor". Vocket FC.
  47. ^ "Lee Tucks returns to Turtles nest".
  48. ^ "Uzbek stays for another season".
  49. ^ "Terengganu FC sambar Faris Ramli". Semuanya Bola.
  50. ^ "Babacar Diallo import Baharu TFC". Semuanya Bola.
  51. ^ "Dominique Da Sylva switches from Vietnam to Malaysia".
  52. ^ a b c d "Football: UiTM wrap up foreign signings with Ataya | The Star Online". www.thestar.com.my. Dicapai pada 2020-02-13.
  53. ^ "Hartmann joins UiTM on loan from PJ City after 3 matches".

Pautan luarSunting

Templat:2020 dalam bola sepak Malaysia