Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020

Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020 merupakan edisi ke-19 Kejohanan Remaja B-16 AFC yang dianjurkan oleh Gabungan Bola Sepak Asia (AFC) untuk pasukan kebangsaan bawah 16 negara Asia. Sebanyak 16 pasukan akan bermain dalam kejohanan ini. Ia akan mengambil tempat di Bahrain, yang dilantik sebagai tuan rumah oleh AFC pada 17 September 2019,[1] antara 25 November hingga 12 Disember 2020, ditangguhkan dari tarikh asal antara 16 September hingga 3 Oktober 2020.[2][3]

Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020
Perincian kejohanan
Negara tuan rumah Bahrain
Tarikh25 November – 12 Disember
Pasukan16 (dari 1 konfederasi)
TempatTBC (di TBC bandar)
2018
2022

Sebanyak 16 pasukan akan bermain dalam kejohanan ini. Empat pasukan teratas kejohanan ini akan layak ke Piala Dunia B-17 FIFA 2021 di Peru sebagai wakil AFC.

Edisi ini akan menjadi yang terakhir dimainkan sebagai kejohanan bawah 16 tahun, kerana AFC telah mencadangkan untuk menukar kejohanan dari bawah 16 tahun ke bawah 17 tahun mulai tahun 2023.[4]

Jepun adalah juara bertahan.

KelayakanSunting

Kelayakan akan dimainkan pada 14 hingga 22 September 2019.[5] Bahrain juga mengambil bahagian dalam kelayakan, walaupun mereka sudah layak secara automatik sebagai tuan rumah.

Pasukan layakSunting

Di bawah adalah 16 pasukan yang layak ke kejohanan akhir.[6]

Pasukan Layak sebagai Penampilan Prestasi terbaik sebelumnya
  Bahrain Tuan Rumah
8 Kali
Naib Juara (1988)
  Tajikistan Juara Kelayakan Kumpulan A
4 Kali
Naib Juara (2018)
  India Juara Kelayakan Kumpulan B
9 Kali
Suku Akhir (2002)
  Iran Juara Kelayakan Kumpulan C
12 Kali
Juara (2008)
  Arab Saudi Juara Kelayakan Kumpulan D
11 Kali
Juara (1985, 1988)
  Qatar Juara Kelayakan Kumpulan E
11 Kali
Juara (1990)
  Emiriah Arab Bersatu Juara Kelayakan Kumpulan F
8 Kali
Naib Juara (1990)
  China Juara Kelayakan Kumpulan G
15 Kali
Juara (1992, 2004)
  Australia Juara Kelayakan Kumpulan H
7 kali
Separuh Akhir (2010, 2014, 2018)
  Korea Utara Juara Kelayakan Kumpulan I
12 Kali
Juara (2010, 2014)
  Jepun Juara Kelayakan Kumpulan J
16 Kali
Juara (1994, 2006, 2018)
  Korea Selatan Juara Kelayakan Kumpulan K
15 Kali
Juara (1986, 2002)
  Yaman Naib Juara Terbaik Kelayakan 1[nota 1]
7 Kali[nota 2]
Naib Juara (2002)
  Indonesia Naib Juara Terbaik Kelayakan 2[nota 1]
7 Kali
Tempat Keempat (1990)
  Uzbekistan Naib Juara Terbaik Kelayakan 3[nota 1]
10 Kali
Juara (2012)
  Oman Naib Juara Terbaik Kelayakan 4[nota 1]
11 Kali
Juara (1996, 2000)

VenueSunting

Akan disahkan.

CabutanSunting

Undian kejohanan akhir diadakan pada 18 Jun 2020, 14:30 MYT (UTC+8), di Pejabat AFC di Kuala Lumpur.[7][3] 16 pasukan akan ditarik ke dalam balang empat kumpulan empat pasukan, dengan pasukan diagihkan mengikut prestasi mereka dalam kelayakan dan pusingan akhir Kejohanan Remaja B-16 AFC 2018, dengan tuan rumah Bahrain secara automatik diletakkan dan ditugaskan ke Kedudukan A1 dalam cabutan.

Balang 1 Balang 2 Balang 3 Balang 4
  1.   Bahrain (Tuan Rumah)
  2.   Jepun
  3.   Tajikistan
  4.   Korea Selatan
  1.   India
  2.   Iran
  3.   Yaman
  4.   Arab Saudi

SkuadSunting

Pemain yang dilahirkan pada atau selepas 1 Januari 2004 layak bersaing dalam kejohanan ini. Setiap pasukan boleh mendaftarkan maksimum 23 pemain (sekurang-kurangnya tiga daripada mereka mestilah penjaga gol).[8]

Peringkat KumpulanSunting

Juara dan Naib Juara setiap kumpulan mara ke suku akhir.

Pemecah seri

Jika dua atau lebih pasukan adalah sama pada mata setelah selesai perlawanan kumpulan, kriteria berikut telah digunakan untuk menentukan kedudukan.

  1. Mata dalam perlawanan satu-lawan-satu antara pasukan terikat;
  2. Perbezaan gol dalam perlawanan satu-lawan-satu antara pasukan terikat;
  3. Jumlah gol dalam perlawanan satu-lawan-satu antara pasukan terikat;
  4. Jika lebih daripada dua pasukan terikat, dan selepas memohon semua kriteria satu-lawan-satu di atas, subset pasukan masih terikat, semua kriteria satu-lawan-satu di atas diterapkan semata-mata untuk subset pasukan ini;
  5. Perbezaan gol yang lebih besar dalam semua perlawanan kumpulan;
  6. Jumlah gol yang lebih besar dijaringkan dalam semua perlawanan kumpulan;
  7. Sepakan penalti akan dimainkan jika hanya dua pasukan yang terlibat;
  8. Sedikit keputusan dikira mengikut jumlah kad kuning dan merah yang diterima dalam perlawanan kumpulan (1 mata untuk kad kuning tunggal, 3 mata untuk kad merah akibat dua kad kuning, 3 mata untuk kad merah langsung, 4 mata untuk kad kuning dan diikuti dengan kad merah langsung);
  9. Undian terbanyak.

Semua masa tempatan, AST (UTC+3).[9]

Jadual
Hari Perlawanan Tarikh Perlawanan
Hari Perlawanan 1 25–27 November 2020 1 v 4, 2 v 3
Hari Perlawanan 2 28–30 November 2020 4 v 2, 3 v 1
Hari Perlawanan 3 1–3 Disember 2020 1 v 2, 3 v 4

Kumpulan ASunting

Ked Pasukan P M S K JG GB PG Mt Penyingkiran
1   Bahrain (H) 0 0 0 0 0 0 0 0 Mara ke Peringkat kalah mati
2   Korea Utara 0 0 0 0 0 0 0 0
3   Iran 0 0 0 0 0 0 0 0
4   Qatar 0 0 0 0 0 0 0 0
Perlawanan pertama akan dimainkan pada 25 November 2020. Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah seri Peringkat Kumpulan
(H) Tuan Rumah.

25 November 2020 (2020-11-25)
Bahrain   v   Qatar

25 November 2020 (2020-11-25)
Korea Utara   v   Iran

28 November 2020 (2020-11-28)
Qatar   v   Korea Utara

28 November 2020 (2020-11-28)
Iran   v   Bahrain

1 Disember 2020 (2020-12-01)
Bahrain   v   Korea Utara

1 Disember 2020 (2020-12-01)
Iran   v   Qatar

Kumpulan BSunting

Ked Pasukan P M S K JG GB PG Mt Penyingkiran
1   Tajikistan 0 0 0 0 0 0 0 0 Mara ke Peringkat kalah mati
2   Oman 0 0 0 0 0 0 0 0
3   Yaman 0 0 0 0 0 0 0 0
4   Emiriah Arab Bersatu 0 0 0 0 0 0 0 0
Perlawanan pertama akan dimainkan pada 26 November 2020. Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah seri Peringkat Kumpulan

26 November 2020 (2020-11-26)
Tajikistan   v   Emiriah Arab Bersatu

26 November 2020 (2020-11-26)
Oman   v   Yaman

29 November 2020 (2020-11-29)
Emiriah Arab Bersatu   v   Oman

29 November 2020 (2020-11-29)
Yaman   v   Tajikistan

2 Disember 2020 (2020-12-02)
Tajikistan   v   Oman

2 Disember 2020 (2020-12-02)
Yaman   v   Emiriah Arab Bersatu

Kumpulan CSunting

Ked Pasukan P M S K JG GB PG Mt Penyingkiran
1   Korea Selatan 0 0 0 0 0 0 0 0 Mara ke Peringkat kalah mati
2   Australia 0 0 0 0 0 0 0 0
3   India 0 0 0 0 0 0 0 0
4   Uzbekistan 0 0 0 0 0 0 0 0
Perlawanan pertama akan dimainkan pada 26 November 2020. Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah seri Peringkat Kumpulan

26 November 2020 (2020-11-26)
Korea Selatan   v   Uzbekistan

26 November 2020 (2020-11-26)
Australia   v   India

29 November 2020 (2020-11-29)
Uzbekistan   v   Australia

29 November 2020 (2020-11-29)
India   v   Korea Selatan

2 Disember 2020 (2020-12-02)
Korea Selatan   v   Australia

2 Disember 2020 (2020-12-02)
India   v   Uzbekistan

Kumpulan DSunting

Ked Pasukan P M S K JG GB PG Mt Penyingkiran
1   Jepun 0 0 0 0 0 0 0 0 Mara ke Peringkat kalah mati
2   Indonesia 0 0 0 0 0 0 0 0
3   Arab Saudi 0 0 0 0 0 0 0 0
4   China 0 0 0 0 0 0 0 0
Perlawanan pertama akan dimainkan pada 27 November 2020. Sumber: AFC
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah seri Peringkat Kumpulan

27 November 2020 (2020-11-27)
Jepun   v   China

27 November 2020 (2020-11-27)
Indonesia   v   Arab Saudi

30 November 2020 (2020-11-30)
China   v   Indonesia

30 November 2020 (2020-11-30)
Arab Saudi   v   Jepun

3 Disember 2020 (2020-12-03)
Jepun   v   Indonesia

3 Disember 2020 (2020-12-03)
Arab Saudi   v   China

Peringkat kalah matiSunting

Di peringkat kalah mati, penalti (tiada masa tambahan) digunakan untuk menentukan pemenang jika perlu (Peraturan Artikel 12.1 dan 12.2).[8]


 
Suku AkhirSeparuh AkhirPentas Akhir
 
          
 
5 Disember –
 
 
Juara Kumpulan A
 
9 Disember –
 
Naib Juara Kumpulan B
 
Pemenang QF1
 
6 Disember –
 
Pemenang QF3
 
Juara Kumpulan C
 
12 Disember –
 
Naib Juara Kumpulan D
 
Pemenang SF1
 
5 Disember –
 
Pemenang SF2
 
Juara Kumpulan B
 
9 Disember –
 
Naib Juara Kumpulan A
 
Pemenang QF2
 
6 Disember –
 
Pemenang QF4
 
Juara Kumpulan D
 
 
Naib Juara Kumpulan C
 

Suku AkhirSunting

Pemenang layak ke Piala Dunia B-17 FIFA 2021.

5 Disember 2020 (2020-12-05)
Juara Kumpulan A QF1 Naib Juara Kumpulan B

5 Disember 2020 (2020-12-05)
Juara Kumpulan B QF2 Naib Juara Kumpulan A

6 Disember 2020 (2020-12-06)
Juara Kumpulan C QF3 Naib Juara Kumpulan D

6 Disember 2020 (2020-12-06)
Juara Kumpulan D QF4 Naib Juara Kumpulan C

Separuh AkhirSunting

9 Disember 2020 (2020-12-09)
Pemenang QF1 SF1 Pemenang QF3

9 Disember 2020 (2020-12-09)
Pemenang QF2 SF2 Pemenang QF4

Pentas AkhirSunting

12 Disember 2020 (2020-12-12)
Pemenang SF1 v Pemenang SF2

PemenangSunting

 Juara Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020 
 
Juara ??

AnugerahSunting

Anugerah berikut diberikan pada akhir kejohanan:

Penjaring Terbanyak Pemain Paling Bernilai Anugerah Permainan Bersih

Penjaring golSunting

Pasukan layak ke Piala Dunia B-17 2021Sunting

Pasukan yang mara separuh akhir akan layak ke Piala Dunia B-17 FIFA 2021:

Piala Dunia FIFA Kaedah Kelayakan Pasukan Layak
  2021
Separuh Akhir Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020
Separuh Akhir Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020
Separuh Akhir Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020
Separuh Akhir Kejohanan Remaja B-16 AFC 2020

NotaSunting

  1. ^ a b c d Empat pasukan naib juara terbaik di antara semua kumpulan layak ke Kejohanan Akhir.
  2. ^ Rekod Yaman termasuk Yaman Selatan.

RujukanSunting

  1. ^ "Uzbekistan, Bahrain recommended as hosts for 2020 AFC U-19 & U-16 Championships". AFC. 17 September 2019.
  2. ^ "AFC Competitions Calendar 2020". AFC. 9 May 2019.
  3. ^ a b "Asia's future stars discover contenders for Bahrain 2020 challenge". AFC. 18 June 2020.
  4. ^ "AFC Competitions Committee recommends changes to youth competitions". AFC. 26 November 2018.
  5. ^ "AFC Competitions Calendar 2019". AFC. 9 May 2019.
  6. ^ "High quality cast for Finals". AFC. 23 September 2019. Dicapai pada 27 September 2019.
  7. ^ "Stage set for 2020 AFC U-16 & U-19 Championship draws". AFC. 17 June 2020.
  8. ^ a b "Regulations AFC U-16 Championship 2020". AFC.
  9. ^ "Match Schedule". AFC. 18 June 2020.

Pautan luarSunting