Rali Dakar

perlumbaan rali luar jalanan

Rali Dakar (Mal., Bru.) atau Reli Dakar (Ind.; Bahasa Inggeris: Dakar Rally, Bahasa Perancis: Rallye Dakar - "Bolak-Balik Dakar") adalah rali tahunan yang dianjurkan oleh Organisasi Sukan Amaury melibatkan perlumbaan berketahanan tinggi dalam pelbagai jalan berpermukaan dan iklim sejauh 800–900 kilometer (500–560 bt) setiap hari. Penyertaan ia terbuka untuk kedua-dua pihak amatur dan profesional - peringkat amatur biasanya merangkumi sekitar lapan puluh peratus pesertaan acara ini. Ia dimulakan sejak awal tahun 1978 menumpu kepada perlumbaan dari Paris di negara Perancis jauh ke Dakar di Senegal.

Seorang penunggang motosikal berlumba dalam laluan Lisbon-Dakar 2009 sambil diawasi helikopter
Rali Dakar
KategoriRali
Musim sulung1979
Juara pemanduSepanyol Carlos Sainz (Cars)
Amerika Syarikat Ricky Brabec (Bikes)
Rusia Andrey Karginov (Trucks)
Chile Ignacio Casale (Quads)
Amerika Syarikat Casey Currie (UTV)
Juara pengeluarMini (Cars)
Honda (Bikes)
Kamaz (Trucks)
Yamaha (ATV/Quads)
Can-Am (UTV)
Tapak web rasmiwww.Dakar.com
Motorsport current event.svg Musim sekarang

Ancaman keselamatan dalam tengah litar di Mauritania sejak dekad 2000-an tidak sahaja menyebabkan pembatalan Rali 2008, malah memindahkan acara ini dari 2009 hingga 2019 di Amerika Selatan.[1][2][3] Acara tahun 2020 bakal diadakan di Arab Saudi.

SejarahSunting

Negara-negara yang telah direntasi sepanjang acara dilangsungkan dari tahun 1979 hingga 2007 (yang jingga hanya dilalui pada acara lumba 1992 ke Cape Town).
Negara direntasi dalam litar baru Rali sejak 2009 hingga 2018 sejak atas isu keselamatan. Bandar yang disertakan adalah titik permulaan dan akhir utama.

Perlumbaan ini dicetuskan Thierry Sabine berdasarkan pengalamannya tersesat di tengah gurun Ténéré semasa berlumba dalam suatu rali dari Abidjan ke Nice pada tahun Disember 1976.[4] Acara rali ini pertama kali diadakan di Paris dengan 182 buah kenderaan turut serta dan 74 pasukan yang kekal dalam laluan sepanjang 10,000-kilometer (6,200 bt) ke Dakar, Senegal; Cyril Neveu memenangi acara pertama ini dengan motosikal Yamaha<nowiki>nya.

Acara ini semakin lama semakin dikenali meriah: bilangan penyertaan meningkat ke 216 buah kenderaan tahun 1980 dan 291 buah tahun 1981.[5]

Senarai pemenangSunting

Peringkat kereta, motosikal dan trak/loriSunting

Tahun Laluan Kereta Motosikal Trak
Pemandu bersama Binaan & model Penunggang Binaan & model Pemandu bersama Binaan & model
2020 Jeddah

RiyadhQiddiya

  Carlos Sainz

  Lucas Cruz

Mini John Cooper Works Buggy   Ricky Brabec Honda CRF 450 Rally   Andrey Karginov

  Andrey Mokeev   Igor Leonov

Kamaz 43509
2019 Lima

Lima

  Nasser Al-Attiyah

  Matthieu Baumel [fr]

Toyota Hilux Dakar   Toby Price KTM 450 Rally   Eduard Nikolaev

  Evgeny Yakovlev   Vladimir Rybakov

Kamaz 43509
2018 Lima

La PazCórdoba

  Carlos Sainz

  Lucas Cruz

Peugeot 3008 DKR Maxi   Matthias Walkner KTM 450 Rally   Eduard Nikolaev

  Evgeny Yakovlev   Vladimir Rybakov

Kamaz 4326-9 [ru]
2017 Asunción

La PazBuenos Aires

  Stéphane Peterhansel

  Jean-Paul Cottret

Peugeot 3008 DKR   Sam Sunderland KTM 450 Rally   Eduard Nikolaev

  Evgeny Yakovlev   Vladimir Rybakov

Kamaz 4326-9 [ru]
2016 Buenos Aires

Salta- Rosario

  Stéphane Peterhansel

  Jean-Paul Cottret

Peugeot 2008 DKR   Toby Price KTM 450 Rally   Gerard de Rooy

  Moi Torrallardona   Darek Rodewald

Iveco PowerStar
2015 Buenos Aires

Iquique- Buenos Aires

  Nasser Al-Attiyah

  Matthieu Baumel [fr]

Mini All 4 Racing   Marc Coma KTM 450 Rally   Ayrat Mardeev

  Aydar Belyaev   Dmitriy Svistunov

Kamaz 4326-9 [ru]
2014 Rosario-

SaltaValparaíso

  Nani Roma

  Michel Périn [fr]

Mini All 4 Racing   Marc Coma KTM 450 Rally   Andrey Karginov

  Andrey Mokeev   Igor Devyatkin

Kamaz 4326-9 [ru]
2013 Lima

TucumánSantiago

  Stéphane Peterhansel

  Jean-Paul Cottret

Mini All 4 Racing   Cyril Despres KTM 450 Rally   Eduard Nikolaev

  Sergey Savostin   Vladimir Rybakov

Kamaz 4326-9 [ru]
2012 Mar del Plata

AricaLima

  Stéphane Peterhansel

  Jean-Paul Cottret

Mini All 4 Racing   Cyril Despres KTM 450 Rally   Gerard de Rooy

  Tom Colsoul [fr]   Darek Rodewald

Iveco PowerStar
2011 Buenos Aires–

Arica– Buenos Aires

  Nasser Al-Attiyah

  Timo Gottschalk

Volkswagen Race Touareg 3   Marc Coma KTM 450 Rally   Vladimir Chagin

  Sergey Savostin   Ildar Shaysultanov

Kamaz 4326-9 [ru]
2010 Buenos Aires

AntofagastaBuenos Aires

  Carlos Sainz

  Lucas Cruz

Volkswagen Race Touareg 2   Cyril Despres KTM 690 Rally   Vladimir Chagin

  Sergey Savostin   Eduard Nikolaev

Kamaz 4326-9 [ru]
2009 Buenos Aires

ValparaisoBuenos Aires

  Giniel de Villiers

  Dirk von Zitzewitz

Volkswagen Race Touareg 2   Marc Coma KTM 690 Rally   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Andrey Mokeev

Kamaz 4326-9 [ru]
2008 Cancelled
2007 LisbonDakar   Stéphane Peterhansel
  Jean-Paul Cottret
Mitsubishi Pajero Evolution   Cyril Despres KTM 690 Rally   Hans Stacey

  Charly Gotlib   Bernard der Kinderen

MAN TGA
2006 LisbonDakar   Luc Alphand

  Gilles Picard [fr]

Mitsubishi Pajero Evolution   Marc Coma KTM LC4 660R   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz 4911 [ru]
2005 BarcelonaDakar   Stéphane Peterhansel

  Jean-Paul Cottret

Mitsubishi Pajero Evolution   Cyril Despres KTM LC4 660R   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Andrey Mokeev

Kamaz 4911 [ru]
2004 Clermont-FerrandDakar   Stéphane Peterhansel

  Jean-Paul Cottret

Mitsubishi Pajero Evolution   Nani Roma KTM LC4 660R   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz 4911 [ru]
2003 Marseille

Sharm el Sheikh

  Hiroshi Masuoka

  Andreas Schulz

Mitsubishi Pajero Evolution   Richard Sainct KTM LC4 660R   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz 4911 [ru]
2002 ArrasMadrid

Dakar

  Hiroshi Masuoka

  Pascal Maimon

Mitsubishi Pajero Evolution   Fabrizio Meoni KTM LC8 950R   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz 49256 [ru]
2001 Paris–Dakar   Jutta Kleinschmidt

  Andreas Schulz

Mitsubishi Pajero Evolution   Fabrizio Meoni KTM LC4 660R   Karel Loprais

  Josef Kalina   Petr Hamerla

Tatra 815
2000 Dakar–Cairo   Jean-Louis Schlesser

  Henri Magne [fr]

Buggy Schlesser   Richard Sainct BMW F650RR   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz 49252 [ru]
1999 Granada–Dakar   Jean-Louis Schlesser

  Philippe Monnet

Buggy Schlesser   Richard Sainct BMW F650RR   Karel Loprais

  Radomir Stachura   Josef Kalina

Tatra 815
1998 Paris–Granada–

Dakar

  Jean-Pierre Fontenay [fr]

  Gilles Picard [fr]

Mitsubishi Pajero Evolution   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Karel Loprais

  Radomir Stachura   Jan Cermak

Tatra 815
1997 Dakar–Agades

Dakar

  Kenjiro Shinozuka

  Henri Magne [fr]

Mitsubishi Pajero Evolution   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Peter Reif [fr]

  Johann Deinhofer

Hino Ranger
1996 Granada–Dakar   Pierre Lartigue

  Michel Périn [fr]

Citroën ZX   Edi Orioli Yamaha YZE 850T   Viktor Moskovskikh [fr]

  Anatoli Kouzmine   Nail Bagavetdinov

Kamaz 49252 [ru]
1995 Granada–Dakar   Pierre Lartigue

  Michel Périn [fr]

Citroën ZX   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Karel Loprais

  Radomir Stachura   Tomas Tomecek

Tatra 815
1994 Paris–Dakar–Paris   Pierre Lartigue

  Michel Périn [fr]

Citroën ZX   Edi Orioli Cagiva Elefant [it]   Karel Loprais

  Radomir Stachura   Josef Kalina

Tatra 815
1993 Paris–Dakar   Bruno Saby

  Dominique Serieys

Mitsubishi Pajero Evolution   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Francesco Perlini [fr]

  Giorgio Albiero   Claudio Vinante

Perlini 105F
1992 Paris–Sirte

Cape Town

  Hubert Auriol

  Philippe Monnet

Mitsubishi Pajero Evolution   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Francesco Perlini [fr]

  Giorgio Albiero   Claudio Vinante

Perlini 105F
1991 Paris–Tripoli

Dakar

  Ari Vatanen

  Bruno Berglund [fr]

Citroën ZX   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 750T   Jacques Houssat [fr]

  Thierry de Saulieu   Danilo Bottaro

Perlini 105F
1990 Paris–Tripoli–

Dakar

  Ari Vatanen

  Bruno Berglund [fr]

Peugeot 405 T16   Edi Orioli Cagiva Elefant 900

[it]

  Giorgio Villa [fr]

  Giorgio Delfino   Claudio Vinante

Perlini 105F
1989 Paris–Tunis–Dakar   Ari Vatanen

  Bruno Berglund [fr]

Peugeot 405 T16   Gilles Lalay Honda NXR800V Not held
1988 Paris–Alger–Dakar   Juha Kankkunen

  Juha Piironen [fr]

Peugeot 205 T16 [fr]   Edi Orioli Honda NXR800V   Karel Loprais

  Radomir Stachura   Tomas Muck

Tatra 815
1987 Paris-Alger–Dakar   Ari Vatanen

  Bernard Giroux [fr]

Peugeot 205 T16 [fr]   Cyril Neveu Honda NXR750V   Jan de Rooy [nl]

  Yvo Geusens   Theo van de Rijt

DAF TurboTwin II
1986 Paris-Alger–Dakar   René Metge

  Dominique Lemoyne

Porsche 959   Cyril Neveu Honda NXR750V   Giacomo Vismara [it]

  Giulio Minelli

Mercedes-Benz U 1300 L
1985 Paris-Alger–Dakar   Patrick Zaniroli [fr]

  Jean Da Silva [fr]

Mitsubishi Pajero Evolution   Gaston Rahier BMW R80G/S   Karl-Friedrich Capito [fr]

  Jost Capito   Klaus Schweikarl

Mercedes-Benz 1936 AK
1984 Paris-Alger–Dakar   René Metge

  Dominique Lemoyne [fr]

Porsche 911 (953)   Gaston Rahier BMW R80G/S   Pierre Laleu [fr]

  Daniel Durce   Patrick Venturini

Mercedes-Benz 1936 AK
1983 Paris-Alger–Dakar   Jacky Ickx

  Claude Brasseur

Mercedes 280 GE   Hubert Auriol BMW R80G/S   Georges Groine [fr]

  Thierry de Saulieu [fr]   Bernard Malferiol

Mercedes-Benz 1936 AK
1982 Paris-Alger–Dakar   Claude Marreau [fr]

  Bernard Marreau [fr]

Renault 20 Turbo 4X4   Cyril Neveu Honda XR550   Georges Groine [fr]

 Thierry de Saulieu [fr]   Bernard Malferiol

Mercedes-Benz U 1700 L
1981 Paris–Dakar   René Metge

  Bernard Giroux [fr]

Range Rover   Hubert Auriol BMW R80G/S   Adrien Villette [fr]

  Henri Gabrelle   Alain Voillereau

ALM/ACMAT
1980 Paris–Dakar   Freddy Kottulinsky

  Gerd Löffelmann

Volkswagen Iltis   Cyril Neveu Yamaha XT500   Miloud Ataouat [fr]

  Hadj Daou Boukrif   Mahiedine Kaloua

Sonacome M210
1979 Paris–Dakar   Alain Génestier

  Joseph Terbiaut   Jean Lemordant

Range Rover   Cyril Neveu Yamaha XT500   Jean-François Dunac

  Jean-Pierre Chapel   François Beau

Pinzgauer

Quads and UTVsSunting

Tahun Laluan Quads UTV's
Penunggang Binaan & model Pemandu

Pemandu bersama

Binaan & model
2020 Jeddah

RiyadhQiddiya

  Ignacio Casale Yamaha Raptor 700   Casey Currie

  Sean Berriman

Can-Am Maverick
2019 Lima

Lima

  Nicolas Cavigliasso [es] Yamaha Raptor 700   Francisco "Chaleco" López

  Alvaro Quintanilla

Can-Am
2018 Lima

La PazCórdoba

  Ignacio Casale Yamaha Raptor 700   Reinaldo Varela [es]

  Gustavo Gugelmin

Can-Am
2017 Asunción

La PazBuenos Aires

  Sergey Karyakin Yamaha Raptor 700   Leandro Torres

  Lourival Roldan

Polaris RZR 1000 XP
2016 Buenos Aires

Salta- Rosario

  Marcos Patronelli Yamaha Raptor 700 Not held
2015 Buenos Aires

Iquique- Buenos Aires

  Rafał Sonik Yamaha Raptor 700
2014 Rosario-

SaltaValparaíso

  Ignacio Casale Yamaha Raptor 700
2013 Lima

TucumánSantiago

  Marcos Patronelli Yamaha Raptor 700
2012 Mar del Plata

Arica– Lima

  Alejandro Patronelli Yamaha Raptor 700
2011 Buenos Aires–

Arica– Buenos Aires

  Alejandro Patronelli Yamaha Raptor 700
2010 Buenos Aires–

Antofagasta– Buenos Aires

  Marcos Patronelli Yamaha Raptor 700
2009 Buenos Aires–

Valparaiso– Buenos Aires

  Josef Macháček [fr] Yamaha Raptor 700

Sumber:[6]

PodiumSunting

Peringkat keretaSunting

Tahun Tempat pertama Tempat ke-2 Tempat ke-3
Pemandu Car Pemandu Car Pemandu Car
1979   Alain Génestier Range Rover V8   Claude Marreau Renault 4 Sinpar   Cesare Giraudo Fiat Campagnola
1980   Freddy Kottulinsky Volkswagen Iltis   Patrick Zaniroli Volkswagen Iltis   Claude Marreau Renault 4 Sinpar
1981   René Metge Range Rover V8   Hervé Cotel Buggy Cotel   Jean-Claude Briavoine Lada Niva
1982   Claude Marreau Renault 20 Turbo   Jean-Claude Briavoine Lada Niva   Jean-Pierre Jaussaud Mercedes 280 GE
1983   Jacky Ickx Mercedes 280 GE   André Trossat Lada Niva   Pierre Lartigue Range Rover V8
1984   René Metge Porsche 911   Patrick Zaniroli Range Rover V8   Andrew Cowan Mitsubishi Pajero
1985   Patrick Zaniroli Mitsubishi Pajero   Andrew Cowan Mitsubishi Pajero   Pierre Fougerouse Toyota FJ 60
1986   René Metge Porsche 959   Jacky Ickx Porsche 959   Pascal Rigal Mitsubishi Pajero
1987   Ari Vatanen Peugeot 205 Turbo 16   Patrick Zaniroli Range Rover V8   Kenjiro Shinozuka Mitsubishi Pajero
1988   Juha Kankkunen Peugeot 205 Turbo 16   Kenjiro Shinozuka Mitsubishi Pajero   Patrick Tambay Range Rover V8
1989   Ari Vatanen Peugeot 405 Turbo 16   Jacky Ickx Peugeot 405 Turbo 16   Patrick Tambay Mitsubishi Pajero
1990   Ari Vatanen Peugeot 405 Turbo 16   Björn Waldegård Peugeot 405 Turbo 16   Alain Ambrosino Peugeot 405 Turbo 16
1991   Ari Vatanen Citroën ZX Rallye-Raid   Pierre Lartigue Peugeot 405 Turbo 16   Jean Pierre Fontenay Mitsubishi Pajero
1992   Hubert Auriol Mitsubishi Pajero   Erwin Weber Mitsubishi Pajero   Kenjiro Shinozuka Mitsubishi Pajero
1993   Bruno Saby Mitsubishi Pajero   Pierre Lartigue Citroën ZX Rallye-Raid   Hubert Auriol Citroën ZX Rallye-Raid
1994   Pierre Lartigue Citroën ZX Rallye-Raid   Hubert Auriol Citroën ZX Rallye-Raid   Philippe Wambergue Buggy Bourgo
1995   Pierre Lartigue Citroën ZX Rallye-Raid   Bruno Saby Mitsubishi Pajero   Kenjiro Shinozuka Mitsubishi Pajero
1996   Pierre Lartigue Citroën ZX Rallye-Raid   Philippe Wambergue Citroën ZX Rallye-Raid   Jean Pierre Fontenay Mitsubishi Pajero
1997   Kenjiro Shinozuka Mitsubishi Pajero   Jean-Pierre Fontenay Mitsubishi Pajero   Bruno Saby Mitsubishi Pajero
1998   Jean-Pierre Fontenay Mitsubishi Pajero   Kenjiro Shinozuka Mitsubishi Pajero   Bruno Saby Mitsubishi Pajero
1999   Jean-Louis Schlesser Buggy Schlesser   Miguel Prieto Mitsubishi Pajero   Jutta Kleinschmidt Mitsubishi Pajero
2000   Jean-Louis Schlesser Buggy Schlesser   Stéphane Peterhansel Mega Desert   Jean-Pierre Fontenay Mitsubishi Pajero
2001   Jutta Kleinschmidt Mitsubishi Pajero   Hiroshi Masuoka Mitsubishi Pajero   Jean-Louis Schlesser Buggy Schlesser
2002   Hiroshi Masuoka Mitsubishi Pajero   Jutta Kleinschmidt Mitsubishi Pajero   Kenjiro Shinozuka Mitsubishi Pajero
2003   Hiroshi Masuoka Mitsubishi Pajero   Jean-Pierre Fontenay Mitsubishi Pajero   Stéphane Peterhansel Mitsubishi Pajero
2004   Stéphane Peterhansel Mitsubishi Pajero   Hiroshi Masuoka Mitsubishi Pajero   Jean-Louis Schlesser Buggy Schlesser
2005   Stéphane Peterhansel Mitsubishi Pajero   Luc Alphand Mitsubishi Pajero   Jutta Kleinschmidt Volkswagen Race Touareg 2
2006   Luc Alphand Mitsubishi Pajero   Giniel de Villiers Volkswagen Race Touareg 2   Nani Roma Mitsubishi Pajero
2007   Stéphane Peterhansel Mitsubishi Pajero   Luc Alphand Mitsubishi Pajero   Jean-Louis Schlesser Buggy Schlesser
2008 See Central Europe Rally
2009   Giniel de Villiers Volkswagen Race Touareg 2   Mark Miller Volkswagen Race Touareg 2   Robby Gordon Hummer H3
2010   Carlos Sainz Volkswagen Race Touareg 2   Nasser Al-Attiyah Volkswagen Race Touareg 2   Mark Miller Volkswagen Race Touareg 2
2011   Nasser Al-Attiyah Volkswagen Race Touareg 3   Giniel de Villiers Volkswagen Race Touareg 3   Carlos Sainz Volkswagen Race Touareg 3
2012   Stéphane Peterhansel Mini All4 Racing   Nani Roma Mini All4 Racing   Giniel de Villiers Toyota Hilux Dakar
2013   Stéphane Peterhansel Mini All4 Racing   Giniel de Villiers Toyota Hilux Dakar   Leonid Novitskiy Mini All4 Racing
2014   Nani Roma Mini All4 Racing   Stéphane Peterhansel Mini All4 Racing   Nasser Al-Attiyah Mini All4 Racing
2015   Nasser Al-Attiyah Mini All4 Racing   Giniel de Villiers Toyota Hilux Dakar   Krzysztof Hołowczyc Mini All4 Racing
2016   Stéphane Peterhansel Peugeot 2008 DKR   Nasser Al-Attiyah Mini All4 Racing   Giniel de Villiers Toyota Hilux Dakar
2017   Stéphane Peterhansel Peugeot 3008 DKR   Sébastien Loeb Peugeot 3008 DKR   Cyril Despres Peugeot 3008 DKR
2018   Carlos Sainz Peugeot 3008 DKR   Nasser Al-Attiyah Toyota Hilux Dakar   Giniel de Villiers Toyota Hilux Dakar
2019   Nasser Al-Attiyah Toyota Hilux Dakar   Nani Roma Mini All4 Racing   Sébastien Loeb Peugeot 3008 DKR
2020   Carlos Sainz Mini John Cooper Works Buggy   Nasser Al-Attiyah Toyota Hilux Dakar   Stéphane Peterhansel Mini John Cooper Works Buggy

Peringkat motosikalSunting

Tahun Tempat pertama Tempat ke-2 Tempat ke-3
Pemandu Model Pemandu Model Pemandu Model
1979   Cyril Neveu Yamaha XT 500   Gilles Comte Yamaha XT 500   Philippe Vassard Honda XL 250
1980   Cyril Neveu Yamaha XT 500   Michel Merel Yamaha XT 500   Jean-Noël Pineau Yamaha XT 500
1981   Hubert Auriol BMW R80 G/S   Serge Bacou Yamaha XT 500   Michel Merel Yamaha XT 500
1982   Cyril Neveu Honda XR 550   Philippe Vassard Honda XR 550   Grégoire Verhaeghe Barigo 500
1983   Hubert Auriol BMW R80 G/S   Patrick Drobecq Honda XR 600   Marc Joineau Suzuki DR 500
1984   Gaston Rahier BMW R80 G/S   Hubert Auriol BMW R80 G/S   Philippe Vassard Honda XLR 600
1985   Gaston Rahier BMW R80 G/S   Jean-Claude Olivier Yamaha 660 Proto   Franco Picco Yamaha 600 XT
1986   Cyril Neveu Honda NXR 780   Gilles Lalay Honda NXR 780   Andrea Balestrieri Honda XL 600
1987   Cyril Neveu Honda NXR 750   Edi Orioli Honda XL 600   Gaston Rahier BMW R80 GS
1988   Edi Orioli Honda NXR 800V   Franco Picco Yamaha YZE 750   Gilles Lalay Honda NXR 750
1989   Gilles Lalay Honda NXR 800V   Franco Picco Yamaha YZE 750   Marc Morales Honda NXR 750
1990   Edi Orioli Cagiva Elefant 900   Carlos Mas Yamaha YZE 750   Alessandro De Petri Cagiva Elefant 900
1991   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 750T   Gilles Lalay Yamaha YZE 750T   Thierry Magnaldi Yamaha YZE 750T
1992   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Danny LaPorte Cagiva Elefant 900   Jordi Arcarons Cagiva Elefant 900
1993   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Thierry Charbonnier Yamaha YZE 850T   Jordi Arcarons Yamaha YZE 850T
1994   Edi Orioli Cagiva Elefant 900   Jordi Arcarons Cagiva Elefant 900   Fabrizio Meoni Honda EXP-2
1995   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Jordi Arcarons Cagiva Elefant 900   Edi Orioli Cagiva Elefant 900
1996   Edi Orioli Yamaha YZE 850T   Jordi Arcarons KTM LC4   Carlos Sotelo KTM LC4
1997   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Oscar Gallardo Cagiva Elefant 900   David Castera Yamaha YZE 850T
1998   Stéphane Peterhansel Yamaha YZE 850T   Fabrizio Meoni KTM LC4   Andy Haydon KTM LC4
1999   Richard Sainct BMW F650 RR   Thierry Magnaldi KTM LC4   Alfie Cox KTM LC4
2000   Richard Sainct BMW F650 RR   Oscar Gallardo BMW F650 RR   Jimmy Lewis BMW R900 GS
2001   Fabrizio Meoni KTM LC4 660R   Jordi Arcarons KTM LC4 660R   Carlo de Gavardo KTM LC4 660R
2002   Fabrizio Meoni KTM LC8 950R   Alfie Cox KTM LC4 660R   Richard Sainct KTM LC4 660R
2003   Richard Sainct KTM LC4 660R   Cyril Despres KTM LC4 660R   Fabrizio Meoni KTM LC8 950R
2004   Nani Roma KTM LC4 660R   Richard Sainct KTM LC4 660R   Cyril Despres KTM LC4 660R
2005   Cyril Despres KTM LC4 660R   Marc Coma KTM LC4 660R   Alfie Cox KTM LC4 660R
2006   Marc Coma KTM LC4 660R   Cyril Despres KTM LC4 660R   Giovanni Sala KTM LC4 660R
2007   Cyril Despres KTM 690 Rally   David Casteu KTM 690 Rally   Chris Blais KTM 660 Rally
2008 See Central Europe Rally
2009   Marc Coma KTM 690 Rally   Cyril Despres KTM 690 Rally   David Frétigné Yamaha WR 450
2010   Cyril Despres KTM 690 Rally   Pål Anders Ullevålseter KTM 690 Rally   Francisco López Aprilia RXV 450
2011   Marc Coma KTM 450 Rally   Cyril Despres KTM 450 Rally   Hélder Rodrigues Yamaha WR 450F
2012   Cyril Despres KTM 450 Rally   Marc Coma KTM 450 Rally   Hélder Rodrigues Yamaha WR 450F
2013   Cyril Despres KTM 450 Rally   Ruben Faria KTM 450 Rally   Francisco López KTM 450 Rally
2014   Marc Coma KTM 450 Rally   Jordi Viladoms KTM 450 Rally   Olivier Pain Yamaha WR 450F
2015   Marc Coma KTM 450 Rally   Paulo Gonçalves Honda CRF 450   Toby Price KTM 450 Rally
2016   Toby Price KTM 450 Rally   Štefan Svitko KTM 450 Rally   Pablo Quintanilla Husqvarna FR 450
2017   Sam Sunderland KTM 450 Rally   Matthias Walkner KTM 450 Rally   Gerard Farrés KTM 450 Rally
2018   Matthias Walkner KTM 450 Rally   Kevin Benavides Honda CRF 450   Toby Price KTM 450 Rally
2019   Toby Price KTM 450 Rally   Matthias Walkner KTM 450 Rally   Sam Sunderland KTM 450 Rally
2020   Ricky Brabec Honda CRF 450 Rally   Pablo Quintanilla Husqvarna FR 450   Toby Price KTM 450 Rally

TrucksSunting

Tahun Tempat pertama Tempat ke-2 Tempat ke-3
Crew Truck Crew Truck Crew Truck
1979   Jean-François Dunac  Jean-Pierre Chapel  François Beau Pinzgauer   Daniel Petit  Françis Mare UNIC   Alain Mekki  Jean Neault UNIC
1980   Zohra Ataouat

  Hadj Daou Boukrif   Mahiedine Kaloua

Sonacome   Bernard Heu

  Daniel Delobel   Gilbert Versino

MAN   Mokran Bouzid

  Daid   Mekhelef

Sonacome
1981   Adrien Villette

  Henri Gabrelle   Alain Voillereau

ALM-ACMAT   Jacques Briy

  Jean Salou   Gustave Peu

Ford   Georges Groine

  Thierry de Saulieu   Bernard Malferiol

Mercedes-Benz
1982   Georges Groine

  Thierry de Saulieu   Bernard Malferiol

Mercedes-Benz   Pierre Laleu

  Bernard Langlois

Mercedes-Benz   Jan de Rooy

  Gérard Straetmans

DAF
1983   Georges Groine

  Thierry de Saulieu   Bernard Malferiol

Mercedes-Benz   Hasse Henriksson

  Sture Bernhardsson   John Granäng

Volvo C303   Jan de Rooy

  Joop Roggeband   Yvo Geusens

DAF
1984   Pierre Laleu

  Daniel Durce   Patrick Venturini

Mercedes-Benz   Paolo Bonera

  Valerio Grassi   Paolo Travaglia

Mercedes-Benz   Henri Gabrelle

  Alain Voillereau   Adolf Dirl

MAN
1985   Karl Friedrich Capito

  Jost Capito   Klaus Schweikarl

Mercedes-Benz   Jan de Rooy

  Thierry de Saulieu   Martinus Ketelaars

DAF   Karl Wilhelm Strohmann

  Volker Capito   Heinz Schnepf

Mercedes-Benz
1986   Giacomo Vismara

  Giulio Minelli

Mercedes-Benz   Hans Heyer

  Winkler

MAN   Salvador Cañellas

  Ferran

Pegaso
1987   Jan de Rooy

  Geusens

DAF   Karel Loprais

  Radomír Stachura   Jaroslav Krpec

Tatra   Jiří Moskal

  Jaroslav Joklík   Pavel Záleský

LIAZ
1988   Karel Loprais

  Radomír Stachura   Tomáš Mück

Tatra   Jiří Moskal

  František Vojtíšek   Pavel Záleský

LIAZ   Lutz Bernau

  Bartman   Kluge

Tatra
1989 Category not held
1990   Giorgio Villa

  Giorgio Delfino   Claudio Vinante

Perlini   Jacques Houssat

  Thierry De Saulieu   Danilo Bottaro

Perlini   Zdeněk Kahánek

  Jaroslav Krpec   Havlík

Tatra
1991   Jacques Houssat

  Thierry de Saulieu   Danilo Bottaro

Perlini   Joel Tammeka

  Juhan Anupõld   Enno Piirsalu

Kamaz   Karel Loprais

  Josef Kalina   Radomír Stachura

Tatra
1992   Francesco Perlini

  Giorgio Albiero   Claudio Vinante

Perlini   Jacques Houssat

  Thierry de Saulieu   Danilo Bottaro

Perlini   Karel Loprais

  Josef Kalina   Radomír Stachura

Tatra
1993   Francesco Perlini

  Giorgio Albiero   Claudio Vinante

Perlini   Jacques Houssat

Sarlieve Diamante

Perlini   Gilbert Versino

Gimbre Versino

Mercedes-Benz
1994   Karel Loprais

  Radomír Stachura   Josef Kalina

Tatra   Yoshimasa Sugawara

  Shibata

Hino   Jacques Marvy

  Pons   Dujon

Perlini
1995   Karel Loprais

  Radomír Stachura   Josef Kalina

Tatra   Yoshimasa Sugawara

  Shibata

Hino   Vlastimil Buchtyár

  Milan Kořený   Jaroslav Krpec

Tatra
1996   Viktor Moskovskikh

  Skikh   Kouzmin

Kamaz   Karel Loprais

  Tomáš Tomeček   Radomír Stachura

Tatra   Ladislav Fajtl

  Jiří Janoušek  František Wurst

Tatra
1997   Peter Reif

  Johann Deinhofer Roth

Hino   Yoshimasa Sugawara

  Naoko Matsumoto   Katsumi Hamura

Hino   Yoshimasa Sugawara

  Jean-Christophe Wagner   Takeshi Hashimoto

Hino
1998   Karel Loprais

  Radomír Stachura   Jan Čermák

Tatra   Yoshimasa Sugawara

  Naoko Matsumoto   Takashi Ushioda

Hino   Milan Kořený

  Jaroslav Lamač   Martin Kahánek

Tatra
1999   Karel Loprais

  Radomír Stachura   Josef Kalina

Tatra   Viktor Moskovskikh

  Vladimir Chagin   Semen Yakubov

Kamaz   André de Azevedo

  Tomáš Tomeček   Leilane Neubarth

Tatra
2000   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz   Karel Loprais

  Radomír Stachura   Petr Gilar

Tatra   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Vladimir Goloub

Kamaz
2001   Karel Loprais

  Josef Kalina   Petr Hamerla

Tatra   Yoshimasa Sugawara

  Seiichi Suzuki   Teruhito Sugawara

Hino   Peter Reif

  Gunther Pichlbauer   Holger Hermann Roth

MAN
2002   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz   Karel Loprais

  Josef Kalina   Petr Hamerla

Tatra   Yoshimasa Sugawara

  Naoko Matsumoto   Seiichi Suzuki

Hino
2003   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz   André de Azevedo

  Tomáš Tomeček   Jaromír Martinec

Tatra   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Ilgizar Mardeev

Kamaz
2004   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Dzhamil Kamalov

Kamaz   Gerard de Rooy

  Tom Colsoul   Arno Slaats

DAF
2005   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Andrey Mokeev

Kamaz   Yoshimasa Sugawara

  Katsumi Hamura

Hino   Giacomo Vismara

  Mario Cambiaghi   Claudio Bellina

Mercedes-Benz
2006   Vladimir Chagin

  Semen Yakubov   Sergey Savostin

Kamaz   Hans Stacey

  Charly Gotlib   Bernard der Kinderen

MAN   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Andrey Mokeev

Kamaz
2007   Hans Stacey

  Charly Gotlib   Bernard der Kinderen

MAN   Ilgizar Mardeev

  Aydar Belyaev   Eduard Nikolaev

Kamaz   Aleš Loprais

  Petr Gilar

Tatra
2008 See Central Europe Rally
2009   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Andrey Mokeev

Kamaz   Vladimir Chagin

  Sergey Savostin   Eduard Nikolaev

Kamaz   Gerard de Rooy

  Tom Colsoul   Marcel van Melis

GINAF
2010   Vladimir Chagin

  Sergey Savostin   Eduard Nikolaev

Kamaz   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Andrey Mokeev

Kamaz   Marcel van Vliet

  Herman Vaanholt   Gerard van Veenendaal

GINAF
2011   Vladimir Chagin

  Sergey Savostin   Ildar Shaysultanov

Kamaz   Firdaus Kabirov

  Aydar Belyaev   Andrey Mokeev

Kamaz   Eduard Nikolaev

  Viatcheslav Mizyukaev   Vladimir Rybakov

Kamaz
2012   Gerard de Rooy

  Tom Colsoul   Dariusz Rodewald

Iveco   Hans Stacey

  Hans van Goor   Bernard der Kinderen

Iveco   Artur Ardavichus

  Alexey Kuzmich   Nurlan Turlubaev

Kamaz
2013   Eduard Nikolaev

  Sergey Savostin   Vladimir Rybakov

Kamaz   Airat Mardeev

  Aydar Belyaev   Anton Mirniy

Kamaz   Andrey Karginov

  Andrey Mokeev   Igor Devyatkin

Kamaz
2014   Andrey Karginov

  Andrey Mokeev   Igor Devyatkin

Kamaz   Gerard de Rooy

  Tom Colsoul   Darek Rodewald

Iveco   Eduard Nikolaev

  Sergey Savostin   Vladimir Rybakov

Kamaz
2015   Airat Mardeev

  Aydar Belyaev   Dmitriy Svistunov

Kamaz   Eduard Nikolaev

  Evgeny Yakovlev   Vladimir Rybakov

Kamaz   Andrey Karginov

  Andrey Mokeev   Igor Leonov

Kamaz
2016   Gerard de Rooy

  Moisès Torrallardona   Darek Rodewald

Iveco   Airat Mardeev

  Aydar Belyaev   Dmitriy Svistunov

Kamaz   Federico Villagra

  Jorge Pérez Companc   Andrés Memi

Iveco
2017   Eduard Nikolaev

  Evgeny Yakovlev   Vladimir Rybakov

Kamaz   Dmitry Sotnikov

  Ruslan Akhmadeev   Igor Leonov

Kamaz   Gerard de Rooy

  Moisès Torrallardona   Darek Rodewald

Iveco
2018   Eduard Nikolaev

  Evgeny Yakovlev   Vladimir Rybakov

Kamaz   Siarhei Viazovich

  Pavel Haranin   Andrei Zhyhulin

MAZ   Airat Mardeev

  Aydar Belyaev   Dmitriy Svistunov

Kamaz
2019   Eduard Nikolaev

  Evgeny Yakovlev   Vladimir Rybakov

Kamaz   Dmitry Sotnikov

  Dmitry Nikitin   Ilnur Mustafin

Kamaz   Gerard de Rooy

  Moisès Torrallardona   Darek Rodewald

Iveco
2020   Andrey Karginov

  Andrey Mokeev   Igor Leonov

Kamaz   Anton Shibalov

  Dmitry Nikitin   Ivan Tatarinov

Kamaz   Siarhei Viazovich

  Pavel Haranin   Anton Zaparoshchanka

MAZ

QuadsSunting

Tahun Tempat pertama Tempat ke-2 Tempat ke-3
Penunggang Quad Penunggang Quad Penunggang Quad
2009   Josef Macháček Yamaha   Marcos Patronelli Can-Am   Rafał Sonik Yamaha
2010   Marcos Patronelli Yamaha   Alejandro Patronelli Yamaha   Juan Manuel González Yamaha
2011   Alejandro Patronelli Yamaha   Sebastián Halpern Yamaha   Łukasz Łaskawiec Yamaha
2012   Alejandro Patronelli Yamaha   Marcos Patronelli Yamaha   Tomas Maffei Yamaha
2013   Marcos Patronelli Yamaha   Ignacio Casale Yamaha   Rafał Sonik Yamaha
2014   Ignacio Casale Yamaha   Rafał Sonik Yamaha   Sebastian Husseini Honda
2015   Rafał Sonik Yamaha   Jeremías González Yamaha   Walter Nosiglia Honda
2016   Marcos Patronelli Yamaha   Alejandro Patronelli Yamaha   Brian Baragwanath Yamaha
2017   Sergey Karyakin Yamaha   Ignacio Casale Yamaha   Pablo Copetti Yamaha
2018   Ignacio Casale Yamaha   Nicolás Cavigliasso Yamaha   Jeremías González Yamaha
2019   Nicolás Cavigliasso Yamaha   Jeremías González Yamaha   Gustavo Gallego Yamaha
2020   Ignacio Casale Yamaha   Simon Vitse Yamaha   Rafał Sonik Yamaha

SSVSunting

Tahun Tempat pertama Tempat ke-2 Tempat ke-3
Crew UTV Crew UTV Crew UTV
2017   Leandro Torres

  Lourival Roldan

Polaris   Wang Fujiang

  Li Wei

Polaris   Ravil Maganov

  Kirill Shubin

Polaris
2018   Reinaldo Varela

  Gustavo Gugelmin

Can-Am   Patrice Garrouste

  Steven Griener

Polaris   Claude Fournier (rally driver) [lt]

  Szymon Gospodarczyk

Polaris
2019   Francisco "Chaleco" López

  Alvaro Quintanilla

Can-Am   Gerard Farrés

  Daniel Oliveras

Can-Am   Reinaldo Varela

  Gustavo Gugelmin

Can-Am
2020   Casey Currie