Pilihan raya umum Tanah Melayu 1959

Pilihan raya umum Tanah Melayu 1959 merupakan pilihan raya umum yang pertama di Persekutuan Tanah Melayu (kemudian Malaysia) selepas kemerdekaannya pada 31 Ogos 1957. Pilihan raya ini diadakan pada hari Rabu, 19 Ogos 1959 dan ia juga merupakan pilihan raya umum yang kedua di Semenanjung Malaysia.

Pilihan raya umum Tanah Melayu 1959

← 1955 19 Ogos 1959 1964 →

Semua 104 kerusi dalam Dewan Rakyat
53 kerusi diperlukan untuk majoriti
Terdaftar2,133,272
Pengundi hadir1,564,575 (73.34%)
  Parti pertama Parti kedua Parti ketiga
 
Pemimpin Tunku Abdul Rahman Burhanuddin al-Helmy Ahmad Boestamam
Parti Perikatan PMIP BS
Pilihan raya
lepas
81.68%, 51 kerusi 4.06%, 1 kerusi 0.48%, 0 kerusi
Kerusi yang
dimenangi
74 13 8
Perubahan kerusi 23 12 8
Undian popular 800,944 329,070 199,688
Peratusan 51.77% 21.27% 12.91%
Peralihan undi 29.91pp 17.21pp 12.43pp

  Parti keempat Parti kelima Parti keenam
  PPP Negara MP
Pemimpin D. R. Seenivasagam Onn Jaafar Tan Kee Gak
Parti PPP Parti Negara Parti Malaya
Pilihan raya
lepas
0.11%, 0 kerusi 7.88%, 0 kerusi
Kerusi yang
dimenangi
4 1 1
Perubahan kerusi 4 1 Baharu
Undian popular 97,391 32,578 13,404
Peratusan 6.29% 2.11% 0.87%
Peralihan undi 6.18pp 5.77pp New

Keputusan mengikut kawasan

Perdana Menteri sebelum pilihan raya

Tunku Abdul Rahman
Parti Perikatan

Perdana Menteri-designate

Tunku Abdul Rahman
Parti Perikatan

Dalam pilihan raya umum ini, Parti Perikatan yang terdiri daripada Pertubuhan Kebangsaan Melayu Bersatu (UMNO), Persatuan Cina Malaya (MCA); dan Kongres India Malaya (MIC) yang mewakili tiga kaum yang utama di Persekutuan Tanah Melayu memenangi 74 daripada 104 kerusi dalam Dewan Rakyat. Ini merupakan satu majoriti sebanyak 71.1% dalam Dewan Rakyat, walaupun parti campuran ini hanya memperoleh 51.7% daripada jumlah undi. Pencapaian 71.1% ini adalah jauh melebihi majoriti dua pertiga yang diperlukan oleh Perlembagaan Persekutuan Tanah Melayu untuk membentuk kerajaan. Walaupun parti-parti pembangkang pada keseluruhannya memperoleh 48.3% daripada jumlah undi, mereka hanya memenangi 30 kerusi yang tinggal.

Garis masa sunting

Dewan Rakyat sunting

  • Hari penamaan calon : 15 Julai 1959
  • Hari mengundi : 19 Ogos 1959

Dewan Undangan Negeri sunting

Negeri Hari penamaan calon Pilihan raya negeri
  Perlis 15 April 1959 20 Mei 1959
  Kedah 15 April 1959 20 Mei 1959
  Melaka 18 April 1959 23 Mei 1959
  Perak Darul Ridzuan 22 April 1959 27 Mei 1959
  Selangor 25 April 1959 30 Mei 1959
  Negeri Sembilan 28 April 1959 2 Jun 1959
  Pulau Pinang 2 Mei 1959 6 Jun 1959
  Johor 6 Mei 1959 10 Jun 1959
  Pahang Darul Makmur 13 Mei 1959 27 Jun 1959
  Terengganu 16 Mei 1959 20 Jun 1959
  Kelantan 20 Mei 1959 24 Jun 1959

Keputusan sunting

 
Parti politik atau gabunganUndi%Kerusi+/–
Parti PerikatanPertubuhan Kebangsaan Melayu Bersatu553,16035.7552+18
Persatuan Cina Malaya232,07315.0019+4
Kongres India Malaya15,7111.023+1
Jumlah800,94451.7774+23
Persatuan Islam Se-Malaya329,07021.2713+12
Barisan SosialisParti Buruh Malaya199,68812.916+6
Parti Ra'ayat2Baharu
Jumlah8Baharu
Parti Progresif Penduduk97,3916.294+4
Parti Negara32,5782.111+1
Parti Malaya13,4040.871Baharu
Bebas74,1944.803+3
Jumlah1,547,269100.00104+52
Undi sah1,547,26998.89
Undi rosak/kosong17,3061.11
Jumlah undi1,564,575100.00
Pengundi berdaftar/Keluar mengundi2,133,27273.34
Sumber: Nohlen et al. [1][2][3][4]

Lihat juga sunting

Rujukan sunting


Didahului oleh:
Pilihan Raya Umum Tanah Melayu 1955
Pilihan Raya Umum Malaysia Diikuti oleh:
1964